Warszawskie atrakcje dla dużych i małych
Stolica Polski jest miastem, które niezmiennie przyciąga ludzi z całego kraju a także spoza jego granic. Warszawa oferuje odwiedzającym mnóstwo atrakcji różnego rodzaju. Coś dla siebie znajdą tu zarówno dorośli jak i dzieci. Dzięki nim wszyscy, niezależnie od wieku będą świetnie się bawić a pobyt w mieście na pewno pozostanie długo w pamięci będąc źródłem niezapomnianych wspomnień.
Warszawa pełna jest rozmaitych atrakcji. Jedne znane są niemal każdemu i słyną na cały świat, o innych z kolei zdarza się, że nie wiedzą nawet sami Warszawiacy mieszkający w sąsiedniej dzielnicy. Przegląd zaczynamy od tych najlepiej znanych, o których każdy słyszał by w drugiej części niniejszego opracowania przyjrzeć się tym, o których nie jest tak głośno.
Znane atrakcje stolicy, których nie sposób nie zobaczyć
Popularne i znane atrakcje w stolicy mają najróżniejszy charakter. Zarówno historyczne jak i współczesne, dla dzieci jak i dorosłych oraz wiążą się z wieloma sferami życia. Oto przegląd tych, które z pewnością warto odwiedzić i zobaczyć przyjeżdżając do Warszawy.
Pałac Kultury i Nauki
Słynny Pałac Kultury i Nauki jest niewątpliwie jedną z głównych atrakcji miasta. Jeżeli przyjeżdżamy do stolicy pociągiem i wysiadamy na Dworcu Centralnym, to znajdujący się po sąsiedzku pałac w naturalny sposób staje się pierwszym obiektem, który powinniśmy odwiedzić. Wieżowiec powstał w latach 1952-1954 i niezmiennie od tamtej pory jest najwyższym budynkiem nie tylko w stolicy ale i w całym kraju. Pałac budowany był jako swego rodzaju „prezent” od Związku Radzieckiego dla Narodu Polskiego. Z upływem lat i kolejnych dekad stał się symbolem kojarzącym się jednoznacznie ze stolicą i dziś trudno sobie wyobrazić, jak Warszawa wyglądałaby bez niego. Pomysłodawcą budowy obiektu w polskiej stolicy był Józef Stalin a głównym architektem i autorem projektu Lew Rudniew.
Mimo że upłynęło wiele lat i nastąpiły przemiany ustrojowe to pałac w dalszym ciągu stoi i w dużym stopniu pełni swoją funkcję. Zgodnie z przeznaczeniem w budynku nadal organizowane są liczne wydarzenia między innymi kulturalne, w tym koncerty czy wystawy. Główne imprezy odbywają się w Sali Kongresowej. W PKiN swoją siedzibę ma wiele instytucji w tym np Polska Akademia Nauk, a dla turystów swoje podwoje otwiera Muzeum Techniki. Także tu mają miejsce obrady Rady Miasta stołecznego Warszawa.
Turyści odwiedzający pałac mogą liczyć na wiele atrakcji. Wsiadając do windy mogą bowiem wjechać na górę na znajdujący się na trzydziestym piętrze taras widokowy, skąd można podziwiać panoramę miasta. Niezapomniany widok robią oglądane z góry czerwone zadaszenia na Starówce. Widać stamtąd także wieże dawnego królewskiego traktu oraz dzielnicę Praga. Z tej perspektywy wyraźnie widać, że jest ona jakby odcięta od reszty miasta wijącą się Wisłą oraz terenami zielonymi.
Spojrzenie w kierunku południowym pozwala dojrzeć pochodzące z XIX wieku zabudowania, które niemal w całości zostały odbudowane po zniszczeniach Drugiej Wojny Światowej. Stare zabudowania wyraźnie kontrastują z nowoczesną zachodnią częścią, w której roi się od szklano-stalowych drapaczy chmur. W kierunku północnym natomiast zobaczyć można ciągnące powojenne osiedla mieszkaniowe. 12 pięter wyżej, na 42 piętrze znajduje się odsłonięty w 2000 roku milenijny zegar. I tu mała ciekawostka, jest to obecnie jeden z najwyżej położonych zegarów wieżowych na świecie.
Stare Miasto z placem i Zamkiem Królewskim
Stare Miasto poważnie ucierpiało podczas Drugiej Wojny Światowej a wiele z bezcennych zabytków, jakimi szczyciła się przedwojenna Warszawa zostało doszczętnie zniszczone. Po odbudowie niemalże od zera na podstawie oryginalnych planów, Stare Miasto wpisane zostało na Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO. Stare Miasto wraz z Nowym Miastem tworzą wspólnie obecna Starówkę. Choć całość została odbudowana ze zgliszczy to jednak obie części różnią się, o nie więcej jak pół roku, datą swojej rekonstrukcji
Stare Miasto pełne jest uroczych miejsc. Spacerując warto odwiedzić ulicę Kozią, gdzie znajduje się „most westchnień”, który łączy kamienice po obu stronach ulicy. To przy tej ulicy znajdziemy też jedno z ciekawszych stołecznych muzeów, Muzeum Karykatury założone przez rysownika Eryka Lipińskiego. Zobaczymy tu między innymi zbiory grafik, malarstwa oraz liczne satyryczne fotografie.
Kiedy już jesteśmy na Starym Mieście to koniecznie trzeba zajrzeć na Plac Zamkowy. Warszawa ma wiele atrakcyjnych miejsc, jednak plac wraz ze słynną Kolumną Zygmunta z pewnością należy do najlepiej rozpoznawalnych. Cały plac i otaczające go kamienice w okresie powojennym został odtworzony w możliwie najwierniejszy oryginałowi sposób. Pierwotny Plac wyznaczono początkiem XVIII wieku, a oryginalna Kolumna Zygmunta pierwotnie stanęła tu w roku 1644. Z kompletnych ruin powstał także i znajdujący się tu Zamek Królewski, wzniesiony w pierwotnej postaci w XII wieku. Zamek przez wiele lat był reprezentacyjną siedzibą władz państwowych a podczas niemieckiej okupacji rezydował tu gubernator. Obecnie obiekt pełni funkcję muzealną, gdzie można oglądać ciekawe ekspozycje.
Park Łazienkowski z Pałacem na Wodzie i Amfiteatrem
Park Łazienkowski jest miejscem, gdzie historia przenika się z przyrodą i kulturą. Jest to niewątpliwie miejsce warte odwiedzenia. Jest to jedno z wielu zielonych miejsc na mapie stolicy, które niezmiennie cieszy się dużą popularnością zarówno wśród mieszkańców jak i przyjezdnych oraz turystów. Park wziął swoją nazwę od powstałej tu w XVII wieku łaźni. W kolejnym stuleciu, za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego budynek przebudowano na pałac pełniący funkcję letniej rezydencji króla. To właśnie tutaj odbywały się jego słynne obiady czwartkowe, na które władca zapraszał ówczesnych znamienitych gości, w tym uczonych oraz poetów. Obecnie mieści się tu imponujące muzeum, gdzie można podziwiać liczne obrazy i inne eksponaty z królewskiej kolekcji. Pałac położony jest na sztucznej wyspie otoczonej wodą, co dodaje mu uroku.
Sam budynek to nie jedyny obiekt, jaki można tu podziwiać. Jest tu też amfiteatr, oranżeria a także Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Znajduje się tu też sięgający historią do XVIII wieku teatr dworski, a w samym parku nie brakuje urokliwych rzeźb. Jeśli odwiedzamy Warszawę latem to przy odrobinie szczęścia będzie nam dane wysłuchać plenerowego koncertu klasycznej muzyki fortepianowej. Wystarczy, że przyjdziemy około godziny 12 bądź 16 w niedzielę i wygodnie rozsiądziemy się na zielonej trawie rozkoszując się pięknymi dźwiękami.
Fontanny na Starym mieście i Parku Szymańskiego
Jeszcze do niedawna jedynym miejscem, gdzie można było podziwiać spektakularne świetlno-wodne pokazy było Stare Miasto. Znajdujący się miedzy ulicami Boleść, Wybrzeże Gdańskie, Sanguszki oraz Rybaki park doczekał się konkurencji. Pokaz świateł można teraz także obejrzeć na Woli w Parku Szymańskiego. Trzy tryskające podświetlane fontanny zasilają za dnia ogniwa słoneczne aby po zmroku dać imponujący pokaz. I chociaż spektakle nie są powiązane z konkretną fabułą, jak to ma miejsce w przypadku Starego Miasta, to także i tu połączenie efektów wizualnych z dźwiękowymi dało zachwycające rezultaty.
Sam Park Szymańskiego też został w niedawnym czasie kompleksowo odremontowany. Jego główna, centralna aleja przebiega teraz wśród kaskad wodnych tworzących spójną całość z otaczającą je roślinnością. Nie brakuje tu przestrzeni do biegania i odpoczynku, a dzięki fontannom można dodatkowo ochłodzić się w upalne dni. Specjalnie z myślą o rolkarzach cały park opleciony został asfaltową rolkostradą.
Muzeum Powstania Warszawskiego
Odwiedzając poszczególne atrakcje turystyczne jakie oferuje Warszawa, nie sposób części czasu nie poświęcić historii miasta. Okres Drugiej Wojny Światowej był dla polskiej stolicy wyjątkowo dotkliwy a na skutek prowadzonych działań znaczna część miasta uległa poważnym lub całkowitym zniszczeniom. Dlatego też nie brakuje tu muzeów poświęconych tym historycznym zagadnieniom.
Jedno z nich prezentuje ekspozycje i materiały związane z Powstaniem Warszawskim i biorącymi w nim udział Polakami. Muzeum prezentuje swoje zbiory w nowoczesny sposób z użyciem najnowszych technologii multimedialnych. Dzięki temu, w sposób niezwykle realistyczny przedstawiony został ten bolesny i krwawy czas.
Muzeum znajduje się w budynku dawnej elektrowni tramwajowej a jego ekspozycje zajmują ponad 3000 m2. Wnętrze obiektu zostało urządzone w taki sposób, aby wiernie obrazować ogarnięte wojną miasto. Poszczególne sale ułożono zgodnie z chronologią wydarzeń podczas powstania. Wśród niewątpliwych atrakcji tego miejsca znajduje się między innymi wierna replika bombowca Liberator B-24J a także wieża widokowa z nazwiskami poległych zapisanymi na jej ścianach. Miejsce to jest dobrym wyborem nie tylko dla dorosłych. Warto wybrać się tu całą rodziną, wraz z dziećmi. Dzięki temu najmłodsi w przystępny sposób mają okazję zapoznać się z tym okresem historii, czasem w którym żyli jego dziadkowie. Pod tym kątem powstała między innymi Sala Małego Powstańca, gdzie oprowadzający animatorzy przybliżają dzieciom ten okres historii z pomocą zabawek oraz ciekawych łamigłówek, które dużo lepiej przemawiają do młodego, rozwijającego się umysłu.
Centrum Nauki Kopernik
Dla pasjonatów nauki oraz żądnych wiedzy najmłodszych jest to pozycja obowiązkowa na trasie wycieczki. Miejsce to to jednak coś innego niż większość poświęconych nauce muzeów. W przeciwieństwie do nich, gdzie nie wolno dotykać eksponatów, tutaj zwiedzanie i poznawanie wiedzy odbywa się interaktywnie, poprzez praktykę, a dotykanie i doświadczanie nauki wszystkimi zmysłami jest tu jak najbardziej wskazane. Celem takiego a nie innego podejścia jest nakłonienie odwiedzających do samodzielnej obserwacji, doświadczania a także stawiania pytań i samodzielnego szukania na nie odpowiedzi. Centrum pojawiło się na mapie miasta w 2010 roku i od tamtej pory niezmiennie z coraz większym zapałem realizuje wyznaczone sobie zadania. Dzięki temu ten naukowy ośrodek imienia najsłynniejszego polskiego astronoma cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.
Centrum Kopernik jest jednym z największych w Europie tego typu miejsc. W swoich zbiorach posiada ponad 500 eksponatów z różnych dziedzin, w związku z czym każdy znajdzie tu coś dla siebie. Biologia, chemia, fizyka, astronomia czy jakakolwiek inna nauka – nie ma znaczenia czym ty lub Twoja pociecha się interesuje.
Są tu liczne ekspozycje stałe takie jak „Człowiek i środowisko”, „Świat w ruchu”, „Korzenie cywilizacji”, „Bzzz!”, „Strefa światła” albo „Re: generacja”. Oczywiście nie brakuje urozmaicających ofertę wystaw czasowych o zróżnicowanej tematyce. Całe rodziny mogą tu wziąć udział w różnorodnych warsztatach edukacyjnych lub też obejrzeć np spektakl teatru robotów. Można spędzić tu cały dzień i z pewnością nikt nie będzie narzekał tu na nudę.
Muzeum Pałacu Króla Jana III wraz z ogrodem i parkiem w Wilanowie
Ten założony za panowania Króla Jana III Sobieskiego w połowie XVII wieku kompleks ogrodowo-pałacowy robi wrażenie do dziś. Dzisiejszy teren parku jest znacząco większy od pierwotnego. Z biegiem czasu zajmowany przez kompleks obszar stopniowo się powiększał. Na skutek zaniedbań oraz działań podczas Drugiej Wojny Światowej kompleks stracił na znaczeniu oraz na swoim uroku. W latach powojennych jednak, po roku 1948 przeszedł gruntowną renowację, dzięki czemu odzyskał swój dawny blask i znów zaczął przyciągać mieszkańców oraz przyjezdnych turystów.
Pałac w Wilamowie nadaje się do odwiedzenia przez cały rok. W ciepłych miesiącach teren ten dodatkowo przyciąga licznymi cyklicznymi imprezami. Zimą natomiast pałac oraz przyległe do niego tereny cieszą oko tysiącami różnokolorowych świateł o różnej tematyce. Wnętrze obiektu i znajdujące się tam zbiory to nie lada gratka dla miłośników sztuki oraz antyków z różnych regionów Europy oraz świata. Innych mogą zainteresować liczne posągi oraz fontanny w otoczeniu pięknych kwiatów.
Pałac w Wilanowie jest obiektem wzniesionym w stylu barokowym w latach 1681-1696. Autorem projektu i jego aranżacji był Augustyn Locci. W pierwszej połowie XVIII wieku, w latach 1723-1729 do obiektu dobudowano dodatkowe boczne skrzydła. W 1994 roku zespół pałacowy wraz z Morysinem znalazł się na liście pomników historii. Zasadniczo cały kompleks zachował, niezmienioną pierwotną formę architektoniczną a co za tym idzie oryginalne walory historyczne oraz artystyczne i to pomimo zaborów, wojen, okupacji i innych zawirowań historycznych.
Cały zespół parkowo-pałacowy jest terenem, gdzie wciąż odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, koncerty oraz spotkania o różnym charakterze. Wśród tych najlepiej znanych należy wyróżnić Letnie Koncerty Królewskie w Ogrodzie Różanym a także Międzynarodową Letnią Akademię Muzyki Dawnej. Z kolei jesienią i zimą codziennie od godziny 16 do 20.40 co 20 minut mają miejsce pokazy świetlno-muzyczne, podczas których fasada budynku i ogród zmieniają się nie do poznania. W soboty zaś od 17.30 do 20.30 mają miejsce co godzinę tematyczne mappingi: o godzinie 17.30 „Bajka o królewskiej wydrze”, godzinę później „W Wilanowie król jest jeden”, o 19.30 „Bajka o królewskiej wydrze” a na koniec o 20.30 „Powrót króla”.
Ogród Saski
Te piękne ogrody to idealne miejsce gdzie można usiąść i odpocząć. Park-ogród Saski wraz pałacem jest jednym z wielu zielonych obszarów jakimi może pochwalić się Warszawa. Ma powierzchnię 15 ha i znajduje się na samym śródmieściu stolicy. Park ciągnie się od ulicy Marszałkowskiej wzdłuż ulicy Królewskiej biegnącej wzdłuż niej. Otwarcie ogrodu miało miejsce w roku 1927.
Historycznie ogród ten nazywany był przez wiele lat letnim salonem Warszawy dla bogatych mieszkańców. Jedną z niewątpliwych atrakcji tego miejsca jest znajdujący się nieopodal Placu Zwycięstwa wodotrysk oraz kompas wykonany z marmuru. Podczas Drugiej Wojny Światowej ogród i znajdujące się w jego obrębie barokowe rzeźby uległy znaczącym uszkodzeniom. W latach powojennych udało się je jednak odrestaurować, dzięki czemu wkrótce wróciły one na teren ogrodu uzupełniając jego odnowiony wygląd. Tak jak niegdyś tak i obecnie Ogród Saski jest miejscem wielu zabaw kwiatowych oraz uroczystości. Znajdujący się na obszarze ogrodu pałac Saski w połowie XIX wieku przeszedł przebudowę wzbogacając się o galerię oraz kolumnadę. Miejsce to do dziś jest jednym z ulubionych, gdzie Warszawiacy i turyści chętnie spacerują i wypoczywają spędzając swój wolny czas.
Muzeum Narodowe
Muzeum to to prawdziwa gratka dla miłośników sztuki i kultury. Obiekt ten to z pewnością jedno z większych muzeów w kraju i na Starym Kontynencie. Ogromny zasób zbiorów i wielość dzieł sztuki to sposób na spożytkowanie wielu godzin. Wizyta w muzeum jest więc sposobem na udane spędzenie popołudnia. To właśnie tutaj, w tym muzeum możemy zobaczyć na żywo znany obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dodatkowym bonusem dla koneserów sztuki będzie z pewnością pochodzący z XIX wieku obraz Ratusza Wileńskiego. Gmach placówki wzniesiony w latach 1927-1938 mieści się w dogodnej lokalizacji przy alejach Jerozolimskich 3 w Warszawie, nie ma więc najmniejszego problemu, żeby tu trafić. Samo Muzeum Narodowe jako instytucja powołana została do istnienia w roku 1860 i zanim przeniosła się do obecnego budynku działała w innym gmachu.
W swoich zbiorach Muzeum Narodowe posiada pokaźną ilość eksponatów. Znajdują się tu między innymi zbiory Sztuki Starożytnej, Wschodniochrześcijańskiej, Średniowiecznej, Europejskiej i Polskiej Sztuki Nowożytnej, Sztuki Współczesnej, Zdobniczej oraz Orientalnej. Całość uzupełnia bogata kolekcja Ikon oraz Fotografii. Przy muzeum działają gabinety: Europejskiej Grafiki i Rysunku Nowożytnego, Grafiki i Rysunków Polskich a także Grafiki i Rysunków Współczesnych.
Pole Mokotowskie
Oto jedna z największych (powierzchnia aż 70 ha) otwartych zielonych przestrzeni jaką Warszawa oddaje do użytku swoim mieszkańcom oraz przybywającym turystom. Teren ten ma charakter parku miejskiego i jest miejscem idealnym na spacery, aktywność sportową czy jakiekolwiek inne sposoby spędzania czasu wolnego. Obecnie patronem parku jest Józef Piłsudski. Pola Mokotowskie leżę na terenie Mokotowa, ale też częściowo na Ochocie oraz Śródmieściu, jest to więc miejsce stykania się tych trzech dzielnic.
Historycznie w XIX wieku teren ten pełnił rolę poligonu wojskowego, w XX wieku natomiast wykorzystywano go jako lotnisko oraz na potrzeby wydarzeń sportowych o różnym charakterze. Obecnie na terenie parku znajdują się liczne obiekty gastronomiczne, puby oraz rekreacyjne. Jest tu też zabudowa użytkowa należąca do różnych instytucji, które nie mają nic wspólnego z funkcjonowaniem samego parku. Zielony teren ładnie uzupełnia utworzony tu sztuczny staw.
Ponieważ teren parku leży pomiędzy domami studenckimi a Biblioteką narodową widok studentów nie jest tu czymś nadzwyczajnym. Jest to teren często odwiedzany przez ludzi w każdym wieku. Często młodzi ludzie przychodzą tu pograć w siatkówkę lub inne gry. Miejsce to też jest idealne na spędzenie rodzinnego popołudnia w plenerze w gronie najbliższych.
Rzeźba Syrenki
Któż nie kojarzy tego jednego z najsłynniejszych pomników jakie ma Warszawa. Słynna Syrenka, czyli postać pół-kobiety pół-ryby jest symbolem miasta Stara Warszawa i jednoznacznie nawiązuje do herbu dawnej stolicy, który funkcjonował od pierwszej połowy XIV wieku. W mieście są obecnie dwa pomniki Syrenki. Pierwszy, ten znany i powszechnie rozpoznawalny stoi na Starym Mieście i ma już długoletnią historię. Drugi pomnik jest dużo młodszy i stoi nieopodal Mostu Świętokrzyskiego. Motyw Syreny można w mieście spotkać wiele razy gdyż jest on obecny na wielu fasadach kamienic oraz płaskorzeźbach. Warto więc uważnie oglądać mijane podczas zwiedzania kamienice, a nuż ona tak akurat będzie.
Warszawa i jej ogród Zoologiczny
Warszawskie ZOO jest jednym z największych w Polsce. Przy powierzchni łącznej wynoszącej 40 ha jest trzecim po Gdańsku (125 ha) i Poznaniu (121 ha) w kraju. Ogród powstał w 1928 roku i z czasem na jego terenie mieszkało coraz więcej zwierząt. Obecnie Stołeczny ogród Zoologiczny jest domem dla ponad 12 tysięcy okazów zwierząt różnych gatunków żyjących zarówno w Polsce, w innych europejskich krajach jak i na innych kontynentach.
Wśród znajdujących się tu zwierząt podziwiać można nasze rodzime wydry, bociany czy niedźwiedzie brunatne. Z egzotycznych zwierząt należy wymienić takie jak nosorożce indyjskie, żyrafy Rothschilda, słonie afrykańskie, gibbony najróżniejsze gatunki ryb, ptaków oraz gadów. Popularnością i dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się wybieg goryli i szympansów, pokaźna ptaszarnia ze halą do lotów dla ptaków stylizowana na azjatycką dżunglę oraz ogromne akwarium, w którym żyją rekiny i płaszczki. Będąc w ZOO warto zajrzeć też do budynku hipopotarium.
Warszawskie ZOO jest w pełni przystosowane do zmian temperatur wynikających z pór roku. Jest tu 10 pawilonów, które służą zwierzętom za schronienie zimą, dzięki czemu ZOO można zwiedzać o każdej porze roku. Latem zwierzęta przebywają na plenerowych wybiegach.
Ogród posiada też wydzielone miejsce dla dzieci w centralnej części w postaci wydzielonego nowoczesnego placu zabaw ora polany piknikowej. Dodatkowo liczne punkty gastronomiczne zlokalizowane w ogrodzie pozwalają zrobić w dowolnym miejscu przerwę w zwiedzaniu i zjedzenie regenerującego posiłku. W sklepikach pamiątkowych na gości czekają liczne pamiątki.
Dodatkową atrakcją na terenie ogrodu Zoologicznego jest znajdująca się tu Willa Żabińskich. Ten wybudowany w modernistycznym stylu dom podczas Drugiej Wojny Światowej służył jako miejsce schronienia dla Żydów oraz potrzebujących pomocy osób zbiegłych z getta. Ryzykownej misji ukrywania zbiegów podjęli się ówczesny dyrektor ZOO Jan Żabiński wraz z małżonką. Wnętrza budynku na potrzeby udostępnienia zwiedzającym zostały odnowione w celu przywrócenia im oryginalnego klimatu i atmosfery lat 30.tych XX wieku.
Nieoczywiste i nieznane atrakcje
Warszawa to nie tylko te najlepiej znane obiekty i miejsca o europejskiej lub światowej sławie. Przechadzając się mało znanymi uliczkami na uboczu nieraz można trafić w interesujące miejsce, o którym nie ma wzmianki w oficjalnych przewodnikach. Oto kilka takich miejsc.
Plac Słoneczny imitujący zegar
Ta niecodzienna aranżacja przestrzenna znajduje się na Starym Żoliborzu. Są tu kamieniczki i wille wyglądające niczym z kresowych magnackich rezydencji. Szczególne miejsce to znajdujący się między Cytadelą a ul. Krasińskiego plac Słoneczny. Jego wyjątkowość polega na tym, że przyglądając mu się z góry wyraźnie widać, że aranżacja i układ budynków zostały zaprojektowane tak, aby być tarczą zegara. Rozwiązanie nietypowe ale oryginalne, które przyciągnie ciekawość niejednego turysty. Wskazówką na tej wielkiej tarczy miała być smukła topola. Ostatecznie jednak posadzono tu drzewo, którego konary rosną we wszystkich kierunkach w związku z czym ostatecznie koncepcja się nie powiodła.
Osiedle Jazdów
Oto znajdująca się w cieniu Alej Ujazdowskich i tuż obok ruchliwej Trasy Łazienkowskiej spokojna dzielnica starych drewnianych charakterystycznie wyglądających domków. Panuje tu cisza, harmonia oraz spokój, można więc odetchnąć od stołecznego zgiełku. Domki te przeniesiono do stolicy kilka lat po wojnie i większość z nich stoi tu po dzień dzisiejszy.
Muzeum Polskiej Wódki
Niecodzienne muzeum poświęcone wódce pojawiło się zupełnie niedawno na turystycznej mapie stolicy w budynku dawnej Wytwórni Wódek Koneser. Dowiadujemy się podczas zwiedzania wielu rzeczy i poznajemy odpowiedzi na niecodzienne pytania. Dzięki okularom VR każdy może wcielić się w rolę producenta wódki testując wpływ kolejnych promili na percepcję. Zwiedzanie kończy się degustacją trzech gatunków wódki. Ponieważ działa tu też restauracja można połączyć zwiedzanie z ciepłym posiłkiem.
Statek do Młocin czyli rejsy po Wiśle
Atrakcja dla tych, którzy pasjonują się kajakarstwem. W ramach tej atrakcji można wybrać się Wisłą, droga wodną do Młocin albo na Bielany. Kajak każdy zainteresowany może wypożyczyć indywidualnie np w Porcie Czerniakowskim bądź też wybrać opcję wypadu z przewodnikiem trwającą pół dnia. Jedną z nowości wśród oferowanych usług jest istniejąca od niedawna możliwość wybrania się na kolację na środku rzeki na pokładzie drewnianej łodzi. Jest to niewątpliwie atrakcyjna okazja na miłe spędzenie czasu.
Labirynt uliczek w południowym Śródmieściu
Spacer wąskimi uliczkami Śródmieścia to sposób na to, by poczuć się jak w przedwojennej Warszawie. Szczególnie atrakcyjnym jest tu kwartał znajdujący się między Alejami Jerozolimskimi i placem Politechniki. W regionie tym mamy w większości zachowane oryginalne ponadstuletnie kamienice. Na ulicy Nowogrodzkiej odwiedzić można np wnętrze dawnego banku. Każdemu, kto oglądał seriale czy filmy takie jak „Kariera Nikodema Dyzmy”, „Prawo Agaty”, „Diagnozę” czy też „Va Banque” z pewnością wnętrze to się wyda się znajome.
Idąc dalej przesmykiem z ulicy Pankiewicza można skierować się na zaplecze do znajdującego się tam niedużego biurowca z lat 50.tych. Obok niego stoi działający obecnie pod nazwą Ufficio Primo, który jest architektoniczną perełką. Walory budynku najlepiej dostrzec od strony ulicy Poznańskiej. Projektantem obu tych budowli był Marek Leykam. Wnętrza Ufficio w ostatnich latach niejednokrotnie stały się areną gali, rozdań nagród i innego rodzaju podobnych imprez.
Niebotyczne klatki schodowe w gmachu głównym Politechniki Warszawskiej
Jeśli ktoś chce się poczuć jakby odwiedzał inną epokę to odwiedzając gmach ma taką możliwość. Wysoka monumentalna budowla nie jest jednak kapsułą czasu. Efektowna wysoka klatka schodowa jest wzorowana na tej z zamku w Baranowie Sandomierskim. Tamtejszy wysoki i otoczony krużgankami dziedziniec jest ulubionym miejscem wybieranych przez organizatorów spektakularnych wydarzeń oraz imprez takich jak np odbywający regularnie Bal Dziennikarzy.
Powyższy wykaz atrakcji to tylko ogólny i subiektywny przekrój tych, jakie Warszawa ma do zaproponowania odwiedzającym. Jest ich oczywiście o wiele więcej ale nie sposób wymienić wszystkich w niniejszym, krótkim opracowaniu. Warszawa i jej atrakcje można wybierać wedle własnych upodobań i indywidualnych preferencji. Niezależnie od wybranego zestawu i listy punktów do zwiedzania z pewnością wycieczka po stolicy będzie niezwykle interesująca i pełna niezapomnianych przeżyć.