Od czego powstają przebarwienia na twarzy? Jak się ich pozbyć?
Masz przebarwienia na twarzy i zastanawiasz się, skąd się wzięły? A może doskonale znasz ich przyczynę, ale marzysz o tym, aby jak najszybciej je pożegnać? Przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, który pomoże Ci zrozumieć to zjawisko i je wyeliminować.
Czym są przebarwienia?
Pojawianie się przebarwień na twarzy to jedna z oznak zaburzeń związanych z pigmentacją skóry. Melanina, która jest barwnikiem skóry, zostaje nieodpowiednio rozprowadzona, przez co gromadzi się na niektórych obszarach bardziej, a na innych mniej. W taki sposób powstają piegi, ciemne plamki i przebarwienia właśnie.
Skąd biorą się przebarwienia na twarzy?
Przyczyn pojawiania się przebarwień na twarzy może być wiele. Czasami są to zmiany hormonalne (np. w czasie ciąży lub po przyjmowaniu środków antykoncepcyjnych), choroby (m.in. łuszczyca) lub po prostu upływające lata. Za najczęstsze powody podaje się jednak obecność trądziku i wystawianie skóry na promieniowanie UV bez odpowiedniej ochrony. Dlatego, zanim zaczniesz w ogóle usuwać przebarwienia, warto zastanowić się, skąd się u Ciebie wzięły. Jeśli np. z nadmiernego opalania bez kremu z SPF, musisz następnym razem pamiętać, aby nie popełniać tego błędu. Nic bowiem nie działa lepiej niż profilaktyka.
Zabiegi na przebarwienia
Zacznijmy od tego, co przyniesie najszybciej zauważalne efekty, jeśli chodzi o eliminację przebarwień na twarzy. Są to oczywiście różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne. M.in. warto wybrać się na mikrodermabrazję lub złuszczanie chemiczne. Zabiegi te pomagają pozbyć się starego naskórka i stymulują głębsze warstwy skóry do regeneracji. Dzięki temu po kilku sesjach u kosmetologa można zobaczyć spektakularną różnicę. Jeśli Twoje przebarwienia są duże i głęboko osadzone, postaw na usuwanie laserowe. W jego przypadku często wystarczy jeden zabieg, aby całkowicie pozbyć się nieestetycznej plamy.
Pielęgnacja twarzy skłonnej do przebarwień
Pamiętaj jednak, że wizyty u kosmetologa pomogą Ci pozbyć się przebarwień, ale nic nie działa lepiej niż profilaktyka, która zabezpieczy Twoją skórę przed pojawieniem się nowych niedoskonałości i pomoże utrzymać stan uzyskany dzięki zabiegom. O jakich aspektach należy pamiętać? Po pierwsze, niezbędne jest regularne oczyszczanie i złuszczanie naskórka. Czystą skórę znacznie łatwiej jest utrzymać w dobrej kondycji. Rzadziej pojawiają się na niej wypryski czy zaczerwienienia, a co za tym idzie, zmniejsza się też ilość przebarwień. Pamiętaj, aby codziennie rano i wieczorem dwuetapowo umyć twarz za pomocą łagodnych kosmetyków do demakijażu, np. żelu micelarnego, olejku lub emulsji myjącej. Poza tym musisz codziennie stosować ochronę przed promieniowaniem UV. Tak jak wspomnieliśmy, jednym z czynników, który najczęściej jest odpowiedzialny za pojawianie się przebarwień, jest ekspozycja na słońce. Dlatego nie tylko w sezonie letnim, ale każdego dnia, konieczne jest stosowanie kremów z filtrem, które zabezpieczą skórę. Musisz mieć świadomość, że promieniowanie UV występuje nawet w mroźne, zimowe dni, więc zabezpieczanie cery ważne jest także wtedy. Trzecia kwestia to kosmetyki dopasowane do potrzeb skóry. Odpowiednio dobrana pielęgnacja może nie tylko sprawić, że nie pojawią się nowe przebarwienia, ale także pomóc w pozbyciu się świeżych, płytko osadzonych plam. Warto skonsultować się ze specjalistą, który ułoży Ci rutynę w sposób przemyślany, odpowiadający potrzebom Twojej skóry. Najczęściej konieczne jest używanie złuszczającego toniku, serum na przebarwienia, np. z witaminą C lub niacynamidem oraz produktu regenerującego naskórek, m.in. z kolagenem.
Teraz wiesz już, skąd się biorą przebarwienia i jak pozbyć się ich raz na zawsze. Mamy nadzieję, że dzięki informacjom zaczerpniętym z naszego artykułu, szybko zapomnisz o problemie!