Wykolejenie pociągu na trasie Białystok – Warszawa Zachodnia: skutki i konsekwencje
W wyniku wykolejenia pociągu na trasie Białystok – Warszawa Zachodnia, które miało miejsce w czwartkowy poranek, dwie zaplanowane podróże kolejowe zostały anulowane na całej swojej trasie i zastąpione transportem autobusowym. Dodatkowo, sześć innych pociągów zostało odwołanych na części swojej trasy. Wszystko to jest bezpośrednim efektem wykolejenia się pociągu, którym przemieszczało się wówczas około 150 pasażerów. Na szczęście, żadna z osób nie doznała obrażeń.
Incydent miał miejsce niewiele czasu po tym, jak pociąg opuścił stację, około 200 metrów za tunelem nazwanym imieniem Fieldorfa Nila. Na chwilę obecną, przyczyna zdarzenia jest nieznana i będzie wyjaśniana przez specjalną komisję powołaną do sprawy. W wyniku zdarzenia, ruch na torach skierowanych nie tylko do Warszawy, ale również do Ełku i Bielska Podlaskiego, został czasowo wstrzymany.
W wyniku wykolejenia, trzy osie pociągu znalazły się poza torami. Pomimo to, nie doszło do żadnych obrażeń u pasażerów. Pociąg pozostaje na torach i jego powrót na właściwe tory zostanie przeprowadzony przez specjalny pociąg ratowniczy, co najprawdopodobniej potrwa kilka godzin.
PKP Intercity przekazała w oficjalnym komunikacie informację o anulowaniu dwóch pełnych tras pociągów „Zamenhof” oraz „Żubr”, które zostały zastąpione autobusami. Do zmian dojdzie także na części trasy kilku innych pociągów. Lista tych zmian jest ciągle aktualizowana. Przewoźnik wyraża przeprosiny za wszelkie utrudnienia i apeluje do pasażerów o uwagę na komunikaty głosowe stacji.
To już drugi przypadek wykolejenia pociągu pasażerskiego w ciągu ostatniego tygodnia. W poprzedni weekend doszło do podobnej sytuacji w Zgierzu (województwo łódzkie), gdzie ze szlaku wykoleił się pociąg jadący trasą Płock – Katowice. Z wagonów podróżowało wtedy 126 osób. Powód tego zdarzenia będzie badany przez specjalną komisję powołaną przez PKP Intercity i PKP Polskie Linie Kolejowe.