Zarząd Oczyszczania Miasta intensyfikuje walkę z pseudograffiti

Zarząd Oczyszczania Miasta intensyfikuje walkę z pseudograffiti

W obszarach miejskich nie toleruje się obecności pseudograffiti. Przykładem tego jest działanie Zarządu Oczyszczania Miasta, który konsekwentnie usuwa brzydkie bazgroły z koszy na odpadki – w tym roku dotyczyło to blisko 650 takich pojemników. W Warszawie trwa także kampania miejska skoncentrowana na porządkowaniu fasad budynków oraz edukowaniu społeczeństwa na temat dewastacji przestrzeni miejskich.

Zespół Zarządu Oczyszczania Miasta (ZOM) każdego dnia stara się utrzymać miasto w nienagannej czystości i zapewnić jego bezpieczeństwo. Usuwanie pseudograffiti jest jednym z regularnych działań, które podejmuje ZOM, a także szybką reakcją na problemy, jakie pojawiają się na co dzień. Dzięki zaangażowaniu ZOM, w ciągu obecnego roku, około 650 koszy zostało oczyszczonych z nieestetycznych bazgrołów.

Przez wandali, kosze na śmieci są bardzo często wykorzystywane jako cel dla swojej destruktywnej działalności. Z tego powodu, ZOM co roku, od wiosny do późnej jesieni, zajmuje się usuwaniem z nich pseudograffiti. Obiekty te są czyszczone na przystankach transportu publicznego, przejściach dla pieszych oraz chodnikach.

Do oczyszczania koszy używane są ekologiczne środki mające na celu usunięcie z trudnej, nierównej betonowej powierzchni śladów po farbach i sprejach. Po ich użyciu, kosze są dokładnie spłukiwane wodą pod ciśnieniem. Każdego roku w ten sposób odzyskuje swój pierwotny wygląd kilkaset koszy – w tym roku było to blisko 650.

Miejsca, w których znajdują się pomazane kosze, ustalane są przez kontrolerów ZOM, którzy na co dzień monitorują stan czystości w mieście. Informacje o takich miejscach dostarczają również inne jednostki, takie jak Zarząd Transportu Miejskiego czy Zarząd Dróg Miejskich. Pseudograffiti na pojemnikach mogą zgłaszać także mieszkańcy – poprzez Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Aktywność Zarządu Oczyszczania Miasta jest częścią kampanii m.st. Warszawy #stopbazgrołom, której celem jest walka z dewastacją przestrzeni publicznej. Scenariusze lekcji i materiały edukacyjne dotyczące wandalizmu w przestrzeni miejskiej dotarły już do ponad 400 szkół i placówek oświatowych w stolicy, a miesiąc temu uczniowie jednego z centrów edukacyjnych mieli okazję doświadczyć, jak trudno jest usunąć bazgroły z fasad budynków.

Kampania będzie kontynuowana również w przyszłym roku. Jednym z planowanych działań jest wspólne pokrywanie pseudograffiti przez zainteresowane instytucje edukacyjne w ich najbliższym otoczeniu.

Na terenie Warszawy mieszkańcy mają dostęp do około 30 tysięcy koszy na odpadki. Za 12 tysięcy z nich odpowiada Zarząd Oczyszczania Miasta, który organizuje regularne opróżnianie tych pojemników od 1 do nawet 7 razy dziennie. Za pozostałe kosze odpowiadają inni administratorzy, w tym urzędy dzielnicowe i Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.