Warszawski Szpital Bielański – pionier w przeprowadzaniu operacji prenatalnych na rozszczep kręgosłupa
Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, odwiedził matkę, której mały syn był poddany procedurze naprawy rozszczepu kręgosłupa podczas gdy ona była jeszcze w ciąży. Dzisiaj ten malutki pacjent obchodzi swoje pierwsze urodziny. Ingresem przeprowadził znakomity zespół specjalistów ze Szpitala na Bielanach – miejskiej instytucji, która jest liderem w zakresie chirurgii wewnątrzmacicznej w naszym kraju.
Rok temu w Szpitalu na Bielanach zrealizowano pierwszą operację prenatalną na otwarty rozszczep kręgosłupa. Procedura miała miejsce u pani Sary, która wtedy była w 25. tygodniu ciąży i nie stwierdzono żadnych komplikacji. Dziecko pani Sary, Tadzio, obchodzi dzisiaj swoje pierwsze urodziny. Ale ta historia ma więcej bohaterów – to fantastyczny zespół lekarzy, którzy ratują dzieci nawet przed ich narodzinami – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent miasta stołecznego Warszawy. – W ubiegłym roku lekarze ze Szpitala na Bielanach przeprowadzili prawie 70 zabiegów wewnątrzmacicznych, w tym operacje na sercach oraz transfuzje krwi nienarodzonych bliźniaków. Jestem niezwykle dumny, że takie innowacyjne zabiegi są realizowane w miejskiej placówce, a Warszawa przyczynia się do rozwoju terapii prenatalnej i ustanawia nowe standardy w opiece okołoporodowej – dodaje prezydent.
Otwarty rozszczep kręgosłupa u płodu to poważna wada rozwojowa polegająca na ubytkach w obrębie kręgosłupa i tkanek otaczających delikatną rdzeń kręgowy. W rezultacie tkanka nerwowa jest narażona na kontakt z płynem owodniowym i urazami podczas ruchu płodu, co może prowadzić do nieodwracalnego paraliżu kończyn dolnych i utraty kontroli nad wydalaniem. Może to również prowadzić do wystąpienia hydrocefalii. Operacja prenatalna ma na celu zatrzymanie tych procesów.
W Szpitalu na Bielanach pacjentki z diagnozą rozszczepu kręgosłupa są konsultowane przez interdyscyplinarny zespół ekspertów, obejmujący zarówno lekarzy specjalizujących się w medycynie matczyno-płodowej, jak i neurochirurgii. W Szpitalu na Bielanach przeprowadzono operację u pani Sary, która była w 25. tygodniu ciąży. Procedura przebiegła bez komplikacji i zarówno matka, jak i dziecko czują się dobrze. Mały Tadzio skończył właśnie rok. Warto dodać, że była to pierwsza operacja prenatalna na otwarty rozszczep kręgosłupa u płodu przeprowadzona metodą fetoskopową.
Szpital na Bielanach jest naszym największym miejskim szpitalem specjalistycznym i jednym z najważniejszych centrów medycznych na Mazowszu. Znajduje się tu ponad 20 oddziałów szpitalnych z blisko 800 łóżkami. W 2023 r., prawie 40 tysięcy pacjentów zostało tutaj hospitalizowanych – podaje Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta miasta stołecznego Warszawy, odpowiedzialna m.in. za miejską politykę zdrowotną.
W ostatnich latach Warszawa zainwestowała prawie 200 milionów złotych w rozbudowę i wyposażenie Szpitala na Bielanach. Nowe skrzydło ma 5 pięter, powierzchnię prawie 10 tysiący metrów kwadratowych i zawiera m.in.: blok z 10 salami operacyjnymi, oddziały: rehabilitacji, psychiatrii dla dorosłych, oddział intensywnej terapii i laboratoria.
Sukcesy lekarzy z Bielan Szpital na Bielanach jest pionierem w zabiegach wewnątrzmacicznych. Tylko w ubiegłym roku wykonano tu m.in.: fetoskopowe operacje rozszczepu kręgosłupa u płodu, transfuzje dopłodowe, fetoskopowe zabiegi w zespole transfery między bliźniętami i innych powikłaniach ciąż wielopłodowych oraz uropatii zaporowych.