Nowy park linearny Suwak w Warszawie: przestrzeń zielona i miejsce na relaks
W Warszawie rozpoczęły się prace nad budową nowego obszaru zielonego – parku linearnego Suwak. Na jego terenie zaczęły powstawać alejki do spacerowania, a także większość drzew i niska roślinność zostały już posadzone. Planowane jest, że całość roślinności będzie zajmować około 14 tysięcy metrów kwadratowych w ogrodzie, co będzie można podziwiać podczas odpoczynku na ławkach, leżakach czy hamakach.
Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, informuje o zakończeniu modernizacji trzech dużych warszawskich parków w ubiegłym roku i potwierdza zapotrzebowanie mieszkańców na jeszcze więcej zieleni w przestrzeni miejskiej. Jego odpowiedzią na te potrzeby jest nie tylko ulepszanie istniejących parków, ale również tworzenie nowych – takich jak nadchodzący park linearny Suwak, który znajduje się na granicach Mokotowa, Ochoty i Ursynowa. Ten nowy obszar zielony będzie miał ponad 20 tysięcy metrów kwadratowych, z czego około 14 tysięcy metrów kwadratowych przeznaczone zostanie pod roślinność.
Nowy park linearny jest budowany przy ulicy Suwak, pomiędzy blokami mieszkalnymi i biurowcami oraz linią kolejową. Do tej pory posadzono tam 29 z zaplanowanych 50 drzew, w tym klony jawory, klony pospolite, lipy drobnolistne 'Greenspire’ i kilka odmian jabłoni. Pozostałe drzewa zostaną posadzone w kwietniu, ale to nie koniec – park będzie również miał kilkadziesiąt tysięcy innych roślin do podziwiania, w tym krzewów, bylin, traw i roślin cebulowych. Część tych nasadzeń została już wykonana w ubiegłym roku dzięki Zielonemu Funduszowi.
W ramach projektu na terenie parku zostaną stworzone ogrody deszczowe i łąka kwietna o powierzchni 4 tysiące metrów kwadratowych oraz trawnik. Na południe od stacji PKP Służewiec do ulicy Konstruktorskiej powstały już alejki z nawierzchni mineralnej, a na pozostałej części terenu – od ulicy Konstruktorskiej do okolic ulicy Woronicza – prace są jeszcze w toku. Ponadto większość drewnianych pomostów wykonanych z wytrzymałego modrzewia syberyjskiego już jest gotowa, a ich całkowita powierzchnia wyniesie 452 metry kwadratowe.
W najbliższym czasie planowane jest dodanie małej architektury takiej jak: leżaki, hamaki, ławki, stojaki rowerowe oraz kosze na śmieci. Na terenie parku ustawione zostaną również latarnie, które będą uruchomione po zakończeniu prac przez firmę STOEN.
Budowa parku rozpoczęła się w ubiegłym roku pod nadzorem firmy budowlanej Baobab Brandys, a projekt został wykonany przez firmę LS-Project Maciej Sikorski. Nadzór nad inwestycją pełni Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, a planowane jest, że park zostanie udostępniony mieszkańcom w III kwartale 2024 roku.