Kręgozmyk – przyczyny, objawy i skuteczne metody leczenia
Kręgozmyk to schorzenie, deformacja kręgosłupa polegająca na przesunięciu kręgów budujących kręgosłup względem siebie. Kręg położony wyżej ześlizguje się do przodu lub do tyłu względem kręgu położonego niżej. Kręgozmyk często związany jest z niestabilnością kręgosłupa i stenozą, czyli przewężeniem kanału kręgowego. Najczęściej występuje w odcinku lędźwiowym i lędźwiowo-krzyżowym, czasami, najczęściej po urazie, pojawia się również w odcinku szyjnym.
Kręgozmyk dotyka osób w różnym wieku, dotyczy ok. 5% populacji. Stopień zaawansowania choroby można ocenić procentowo jako stosunek wielkości ześlizgnięcia kręgu do jego szerokości, według klasyfikacji Meyerdinga (ocena zdjęć RTG w pozycji stojącej) wyróżnia cztery stopnie dyslokacji, przesunięcia: I – poniżej 25%, II – w granicach 25-50%, III – w granicach 50-75%, IV – powyżej 75% oraz spondylolisteza, czyli całkowita utrata styczności kręgów.
Kręgozmyk – rodzaje, przyczyny, objawy
Bezpośrednią przyczyną kręgozmyku jest uszkodzenie łuku kręgu lub wyrostków stawowych. Schorzenie to może być wrodzone u osób z genetycznie zaburzonym kostnieniem lub nabyte. U osób dorosłych na skutek złamania zmęczeniowego wynikającego z powtarzających się mikrourazów. U dzieci jest skutkiem wrodzonego dysplastycznego niedorozwoju powierzchni między kością krzyżową a piątym kręgiem lędźwiowym. U sportowców bóle kręgosłupa często powoduje urazowy typ kręgozmyku. Szczególnie narażeni są piłkarze, gimnastycy, tancerze i ciężarowcy. Rzadziej przyczyną kręgozmyku są zmiany zwyrodnieniowe i złamania patologiczne.
Najczęściej występujące objawy kręgozmyku to: ból pleców promieniujący do kończyn dolnych, niedowłady, zaburzenia czucia, drętwienia kończyn dolnych, osłabienie odruchów, zaniki mięśniowe, deformacje tułowia pojawiające się w okolicy lędźwiowej oraz pogorszenie sprawności fizycznej. Mogą pojawiać się zaburzenia oddawania moczu i kału. Objawy, dolegliwości nasilają się podczas wzmożonej aktywności ruchowej, podnoszenia ciężkich przedmiotów, jak również podczas długotrwałego siedzenia. W skrajnych przypadkach schorzenie może nawet doprowadzić do utraty zdolności wykonywania codziennych czynności. Występowanie objawów uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby i innych czynników związanych z wiekiem, kondycja kręgosłupa i umiejscowieniem zmian.
Zobacz: https://carolina.pl/schorzenia/kregozmyk/
Metody leczenia
Leczenie jest uzależnione od nasilenia bólu i stopnia utraty styczności kręgów i wieku pacjenta. W przypadku I stopnia i w niektórych przypadkach II stopnia można zastosować leczenie zachowawcze, odpoczynek, rehabilitację, gorset lub pas stabilizacyjny. W przypadkach utrzymywania się dolegliwości bólowych, progresu stopnia kręgozmyku i wystąpienia objawów neurologicznych konieczny jest zabieg polegający na odbarczeniu uciskanych nerwów przez repozycje i stabilizacje ześlizgniętego kręgu. W Szpitalu Carolina wykonywane są wszystkie konieczne procedury medyczne łącznie z nowoczesnymi metodami leczenia takimi jak endoskopowe leczenie kręgosłupa.