Gdzie szukać opieki dla osoby starszej w Warszawie?
Bliska Ci osoba jest już w takim wieku, że zdrowie nie pozwala jej na samodzielne funkcjonowanie? Z naszego tekstu dowiesz się, gdzie szukać opieki dla osoby starszej w Warszawie. Masz sporo możliwości.
Prywatna opieka nad osobą starszą
Interesują Cię najlepsi opiekunowie dla osób starszych w Warszawie? Takie osoby znajdziesz na portalach ogłoszeniowych. W internecie jest mnóstwo serwisów, które skupiają opiekunów i opiekunki dla osób starszych. Anonse są potwierdzone zdjęciem i zweryfikowane przez administratorów. Zapoznając się z nimi, już na wstępie wiesz, jaki zakres usług świadczy dana osoba, czy sprawuje opiekę całodobową, czy wyłącznie przez kilka godzin dziennie oraz jaka jest jej stawka godzinowa. Większość opiekunów ogłaszających się w sieci ma spore doświadczenie w opiece nad osobami niepełnosprawnymi i schorowanymi, potwierdzone referencjami oraz posiada prawo jazdy. To ważne, bowiem poruszanie się po Warszawie komunikacją miejską wymaga wielu przesiadek, a autobusy są często przepełnione. Opiekun dla seniora z własnym samochodem może za dodatkową opłatą zabrać swojego podopiecznego na wizytę lekarską, czy do parku znajdującego się na drugim końcu miasta.
Wynajęcie prywatnego opiekuna osób starszych wcale nie jest trudne. Możesz szukać go nie tylko w internecie, ale także poprosić o polecenie profesjonalisty przez lekarza, podpytać znajomych bądź zgłosić się do agencji opiekunek i opiekunów osób starszych. Możliwości jest wiele i tylko od Ciebie zależy, z której opcji skorzystasz.
Opieka nad seniorem – opiekunka z MOPS
Miejskie oraz gminne ośrodki pomocy społecznej to miejsca, w których możesz szukać pomocy dla osób starszych. Jedną z takich form pomocy i to w ramach działań NFZ jest domowa opieka pielęgniarska. Przysługuje ona pacjentom wymagającym, czyli osobom schorowanym potrzebującym systematycznej i intensywnej opieki. Przewlekłe oraz obłożnie chore osoby regularnie odwiedza opiekunka, która wykonuje usługi lecznicze, pielęgnacyjne, rehabilitacyjne oraz socjalno-bytowe.
Opiekunka środowiskowa z MOPS podaje leki, jedzenie, zajmuje się zmianą różnego rodzaju opatrunków, a także pielęgnacją osób niepełnosprawnych i unieruchomionych. Aby uzyskać taką pomoc, musisz zgłosić się po skierowanie do lekarza pierwszego kontaktu, a następnie wypełnić wniosek o przyznanie opiekunki osoby starszej i złożyć go w MOPS-ie lub GOPS-ie.
Za pomoc opiekunki z MOPS nie trzeba płacić, gdyż jej praca jest finansowana z budżetu państwa. Niemniej jednak lista oczekujących na taką pomoc jest bardzo długa, dlatego większość rodzin i tak decyduje się o zatrudnieniu prywatnej opieki.
Opieka paliatywna i dom pomocy społecznej
Szukasz opieki dla osoby starszej w Warszawie? Możesz ubiegać się o przyjęcie seniora do domu pomocy społecznej (DPS). Prawo do umieszczenia w domu opieki seniora nie przysługuje wszystkim, lecz osobom, które wymagają całodobowej opieki z powodu niepełnosprawności, choroby bądź wieku.
Do DPS-u trafiają również seniorzy, którzy nie mogą samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu bądź ich najbliższa rodzina nie może zapewnić im niezbędnej pomocy. Ile kosztuje opłata zastępcza za pobyt w DPS? Pobyt osoby finansowany jest z jej renty bądź emerytury, ale tylko maksymalnie w 70% przysługującego świadczenia. Większość pensjonariuszy nie jest w stanie w całości pokryć miesięcznego pobytu w DPS–ie, dlatego za seniorów często dopłaca rodzina bądź gmina.
Oczywiście, o ile Twoja sytuacja finansowa pozwala, możesz zdecydować się na prywatny dom opieki dla seniora. Miesięczny pobyt w takiej placówce oscyluje w granicach od 3 tysięcy do nawet 6 tysięcy złotych. W koszty pobytu wliczone jest nie tylko zakwaterowanie, ale także całodobowa opieka pielęgniarska, wybrane usługi rehabilitacyjne i pełne wyżywienie.