Retrospektywna wystawa „Grzegorz Rosiński w ilustracjach” – hołd dla twórcy Thorgala w Sali Skłodowskiej PKiN

Retrospektywna wystawa „Grzegorz Rosiński w ilustracjach” – hołd dla twórcy Thorgala w Sali Skłodowskiej PKiN

Od 25 czerwca br. każdy miłośnik komiksu będzie mógł podziwiać twórczość wybitnego artysty Grzegorza Rosińskiego na retrospektywnej wystawie „Grzegorz Rosiński w ilustracjach”. Owo ekspozycja zawitała do Sali Skłodowskiej Pałacu Kultury i Nauki. Wśród licznych tytułów, jakie przypisuje się Rosińskiemu, znajdują się takie jak malarz, grafik, rysownik a przede wszystkim – twórca Thorgala, który to bohater odmienił perspektywę europejskiego komiksu.

Wystawa ta to dzieło Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, które postanowiło uhonorować jednego z największych twórców komiksu europejskiego. Grzegorz Rosiński był niegdyś uczniem Jana Marcina Szancera. Choć niewątpliwie zasłynął dzięki serii o kapitanie Żbiku, to jednak na świecie rozpoznawany jest przede wszystkim jako ojciec Thorgala. Ekspozycja, składająca się z ponad 400 elementów, w sposób przekrojowy przedstawia różne aspekty życia i twórczości Rosińskiego.

Sława Rosińskiego rozpoczęła się 3 sierpnia 1941 r., kiedy to przyszedł na świat w Stalowej Woli. W roku 1961 podjął naukę na wydziale grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a dyplom uzyskał w pracowni ilustracji Jana Marcina Szancera. W międzyczasie stworzył ilustracje do wielu książek, okładek płyt i kartek pocztowych. Pierwszy komiks – „Diadem Tamary” z serii o kapitanie Żbiku – opublikował w 1968 roku. Do rozgłosu przyczynił się jednak cykl komiksowy „Thorgal”, który zapoczątkował w 1977 roku we współpracy z belgijskim scenarzystą Jeanem Van Hamme’em. Za swoje komiksy Rosiński był wielokrotnie nagradzany, m.in. dwukrotnie otrzymał Prix Saint-Michel oraz nagrodę publiczności na Festiwalu w Angouleme. Jest także laureatem Prix Albert-Uderzo.

Ekspozycję przygotowaną przez Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego wypełniają nie tylko oryginalne plansze komiksowe, ale również prace malarskie Rosińskiego. Znajdują się na niej zarówno ilustracje książkowe, jak i plansze z serii Kapitan Żbik, rysunki z komiksów historycznych, a także graficzne opowieści Thorgal, Szninkiel, Yans, Western i Zemsta Hrabiego Skarbka, które powstały już po emigracji artysty.

Za scenariusz wystawy odpowiedzialna jest Maria Lengren, zaś kuratorem ekspozycji został Piotr Rosiński. Wszystkim gościom towarzyszyć będzie katalog z tekstem autorstwa Wojciecha Birka, tłumacza wielu komiksów Grzegorza Rosińskiego. Wystawę można oglądać od 15 czerwca do 8 września 2024 r., codziennie od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00.