Sto projektów zrealizowanych i kolejne sto zapowiedzianych przez Rafała Trzaskowskiego na drugą kadencję prezydencką

Sto projektów zrealizowanych i kolejne sto zapowiedzianych przez Rafała Trzaskowskiego na drugą kadencję prezydencką

Rafał Trzaskowski, pełniący obowiązki prezydenta stolicy, podczas pierwszej kadencji realnie wprowadził w życie 100 zapowiedzianych inicjatyw, wśród których znalazły się Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego czy most pieszo-rowerowy. Teraz, z myślą o kolejnej kadencji, przedstawił nowy zestaw 100 priorytetowych projektów. Wśród nich znajduje się m.in. plan przemiany ulicy Okrzei na warszawskiej Pradze oraz program zatytułowany Warszawa Chroni.

– Cieszy mnie fakt, że udało nam się spełnić większość zobowiązań, jakie zapowiedzieliśmy podczas poprzedniej kadencji – powiedział Trzaskowski, podkreślając udaną realizację m.in. Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego oraz budowy kontrowersyjnego mostu pieszo-rowerowego. – Jeszcze większą radość sprawia mi to, że prawie wszystkie moje propozycje dotyczące programów miękkich, które nieustannie służą mieszkańcom, zostały zrealizowane, w tym na przykład program darmowych żłobków.

Prezydent Warszawy nieraz podczas swojej kampanii wyborczej podnosił kwestię bezpieczeństwa, nawołując do zwiększenia odporności miasta na różne rodzaje zagrożeń i sytuacji kryzysowych. Mówił o tym w kontekście programu Warszawa Chroni, na którego realizację Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyznała już ponad 70 milionów złotych. Program ten zakłada nie tylko konkretne działania inwestycyjne, takie jak zapewnienie bezpieczeństwa dostępu do wody, rozbudowę monitoringu czy zakup sprzętu drogowego i cystern do wody, ale również działania edukacyjne. Docelowo na program Warszawa Chroni przeznaczonych ma być niemal 120 milionów złotych.

Na początku swej drugiej kadencji Rafał Trzaskowski podkreślił dwie dziedziny, które są dla niego szczególnie ważne: projekt Nowe Centrum Warszawy, który obejmuje tak „zielone” zmiany w infrastrukturze ulic (jak na przykład Chmielna, Bracka, pl. Centralny, Złota, Zgoda czy Krucza), jak i sprawy związane z kulturą (Muzeum Sztuki Nowoczesnej), oraz nową strategię wobec przedsiębiorców działających w centrum miasta.

Trzaskowski wyraził również chęć rozszerzenia wprowadzanych zmian na coraz szersze obszary miasta, w tym na drugi brzeg Wisły. Stąd pomysł na przebudowę ulicy Okrzei oraz poprawę połączenia ulicy Karowej z mostem przez budowę przejścia dla pieszych przez Wisłostradę.

Prezydent Trzaskowski dodał, że Warszawa, która do tej pory była najlepszym miastem do pracy, teraz powinna stać się najlepszym miejscem do życia. W ramach tego celu powstają nowe parki (Park nad obwodnicą na Ursynowie i Park Żerański), realizowane są kolejne projekty nastawione na retencję, a w miejskich budynkach montuje się panele słoneczne.

Dla tych, którzy chcą aktywnie spędzać wolny czas, planowane są takie projekty jak Nowa Skra, tor łyżwiarski na Stegnach czy baseny na Namysłowskiej. Natomiast dla miłośników kultury – oprócz otwarcia MSN czy nowej siedziby Sinfonii Varsovii – powstają nowe domy kultury (Żoliborz i Śródmieście), ale nie tylko w centrum, bo trwa także budowa Kulturoteki w Wesołej.

Podsumowując swoje plany, prezydent Trzaskowski podkreślił: „Jestem przekonany, że pomimo trudnych okoliczności, za 5 lat warszawianki i warszawiacy będą żyć w jednym z najlepszych miast na świecie”.