Badania archeologiczne ujawniły tajemnice półkolistego korytarza w Gucinie Gaju

Badania archeologiczne ujawniły tajemnice półkolistego korytarza w Gucinie Gaju

W 2021 roku, na zlecenie Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, przeprowadzono w korytarzu specjalistyczne badania z użyciem skanera 3D. Udokumentowano wnętrze, które posiada 47 łukowo sklepionych nisz. Pozyskane dane będą podstawą do dalszych działań.

Przeprowadzone badania archeologiczne pozwoliły na lepsze zrozumienie historii tego miejsca. Badania te zostały przeprowadzone na obszarze o wymiarach 5×5 metrów, zlokalizowanym przy wejściu do korytarza. Prace nie obejmowały wnętrza obiektu. Podczas badań odkryto mury otaczające wejście, które prawdopodobnie powstały podczas przebudowy korytarza w XIX wieku. Dużą niespodzianką było natrafienie na fragment ceglanego muru ze stopniem, który być może jest częścią oryginalnego wejścia.

Za jedno z najciekawszych odkryć można uznać pozyskanie materiału archeologicznego. Najstarsze znaleziska datowane są na wczesne średniowiecze, a także znaleziono monety z XVII wieku.

Choć pewien fragment korytarza w jego wschodniej części jest nadal zasypany, to jego eksploracja może być kluczowa dla pełnego zrozumienia charakteru tego obiektu, jego ukrytych elementów architektonicznych oraz pierwotnej roli. Istnieje teoria, że XVII-wieczny obiekt mógł służyć jako cysterna gromadząca wodę do zaopatrywania pałacu w Wilanowie, należącego do króla Jana III Sobieskiego, położonego kilka kilometrów dalej. Dalsze badania pozwolą na potwierdzenie lub obalenie tej hipotezy.