Zielona Mapa ZTM – Przewodnik po zielonych zakątkach Warszawy

Zielona Mapa ZTM – Przewodnik po zielonych zakątkach Warszawy

Poszukując odpowiedzi na pytania takie jak „Jak przetrwać upały w mieście?” czy „Gdzie znaleźć najlepsze miejsce do odpoczynku blisko domu?”, warto zwrócić uwagę na Zieloną Mapę. To inicjatywa Zarządu Transportu Miejskiego, mająca za zadanie wskazać mieszkańcom najciekawsze, zielone miejsca w Warszawie, do których łatwo dotrzeć za pomocą komunikacji miejskiej.

Chociaż Warszawa jest miastem szybko rozwijającym się, to nadal zachwyca swoją zielenią. Zielona Mapa ma na celu promować korzystanie z transportu publicznego do odwiedzania różnych obszarów zielonych rozsianych po całej stolicy. Na mapie umieszczone są przystanki znajdujące się w pobliżu szczególnie atrakcyjnych pod względem przyrodniczym miejsc.

Niestety nazwy przystanków w Warszawie nie zawsze pokrywają się z nazwami parków czy rezerwatów, które się obok nich znajdują. Dlatego też nie zawsze wiadomo, gdzie dokładnie wysiąść, aby dostać się do np. lasu. Twórcy mapy postanowili ułatwić mieszkańcom odnalezienie ciekawych naturalnych miejsc w Warszawie. Mapa jest zintegrowana z wyszukiwarką połączeń na stronie ZTM oraz z mapami Google, co jeszcze bardziej ułatwia nawigację.

Warszawa posiada 79 parków, które zajmują łączną powierzchnię około 762 ha, oraz 12 rezerwatów przyrody. Choć niektóre z nich są niedostępne dla pieszych, zdecydowana większość oferuje dostęp do wyznaczonych ścieżek spacerowych i szlaków turystycznych. W bliskim sąsiedztwie miasta znajduje się m.in. Las Kabacki, Ogród Botaniczny PAN w Powsinie czy Kampinoski Park Narodowy. Na Zielonej Mapie prezentowanych jest aż 50 takich wyjątkowych lokalizacji. Każda z nich jest szczegółowo opisana – oprócz informacji o „zielonych przystankach”, można znaleźć tam także dane dotyczące unikalnej flory i fauny występującej w danym miejscu.

Dojazd do tych miejsc najprościej zorganizować za pomocą komunikacji miejskiej, która nie tylko ułatwia podróżowanie, ale także przyczynia się do ochrony miejskiej przyrody. Unikając korzystania z samochodu, pomagamy zmniejszyć problemy takie jak zanieczyszczenie powietrza, hałas, a także stres i rozdrażnienie związane z poruszaniem się po zatłoczonym mieście.