Zmieniające się otoczenie Pałacu Kultury i Nauki: Zazielenienie placu Centralnego i wprowadzenie 100 nowych drzew

Zmieniające się otoczenie Pałacu Kultury i Nauki: Zazielenienie placu Centralnego i wprowadzenie 100 nowych drzew

W okolicach Pałacu Kultury i Nauki powstaje miejski ośrodek – plac Centralny, który wkrótce stanie się ulubionym miejscem do odpoczynku i spotkań. W planach jest posadzenie na nim aż 100 drzew, z których pierwsze mają zostać zasadzone już w listopadzie tego roku.

Ważne jest dla nas, aby drzewa szybko zaadaptowały się w nowym środowisku placu Centralnego. Miejskie warunki, takie jak wysokie stężenie soli w glebie, upały, czy ograniczona przestrzeń do rozwoju korzeni, mogą utrudniać ich rozwój – wyjaśnia Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich, jednostki odpowiedzialnej za budowę placu Centralnego. W mieście drzewa często napotykają różne przeszkody, takie jak utwardzone powierzchnie czy podbudowy drogowe.

Zarząd Dróg Miejskich planuje skorzystać z systemów wytrzymałych cel antykompresyjnych. Te klatkowate konstrukcje zapewniają ochronę gleby przed nadmiernym 'ściśnięciem’ i tworzą tzw. ruszt dla posadzki wokół drzew. Dzięki temu, płyty nawierzchni placu nie będą wywierały nacisku na rozwijający się system korzeniowy drzew, co zapewni swobodny przepływ składników odżywczych, wody i powietrza do strefy korzeniowej. Każda komórka celi będzie wypełniona substratem odpowiednim dla danego gatunku drzewa.

Pod ziemią znajduje się także sieć rur dostarczających wodę do drzew – kolejne wsparcie dla ich prawidłowego rozwoju na placu. Perforowane rury układane są wokół bryły korzeniowej, a na każdej z nich zostaną zamontowane adaptery do systemu automatycznego nawadniania terenu. Ale to nie wszystko – pod placem znajdują się cztery prefabrykowane zbiorniki retencyjne służące do gromadzenia wody opadowej, co jest niezwykle ważne w kontekście zmian klimatycznych, intensywnych opadów deszczu i suszy.

Zbiorniki te nie tylko chronią centrum Warszawy przed zalaniem, ale również służą jako rezerwuary wody dla roślinności placu. System automatycznego nawadniania będzie dostarczał wodę do posadzonej zieleni, preferując wodę z drugiego obiegu, pochodzącą właśnie ze zbiorników retencyjnych.

Jesień to idealny moment na sadzenie nowych drzew. Jeszcze w tym roku na placu ma znaleźć się połowa z ponad stu planowanych drzew. Wszystkie zostały starannie wybrane w szkółce w Brandenburgii, z uwzględnieniem ich właściwości i zdolności przystosowania się do warunków miejskich. Jednym z wybranych gatunków jest 30-letni buk o rozłożystej koronie, który zapewni cień podczas upalnych dni. Wybór padł także na kilkunastoletni modrzew europejski – jedno z nielicznych drzew iglastych, które zrzucają igły na zimę. Modrzewie, które zostaną posadzone na placu, osiągają już wysokość od 9 do 11 metrów – dodaje Łukasz Puchalski.

Zastosowane inżynieryjne rozwiązania, takie jak cele antykompresyjne i systemy nawadniające, zapewnią drzewom odpowiednie warunki do rozwoju. Podobną metodę zastosowano na placu Pięciu Rogów, gdzie posadzone dwa lata temu klony polne prężnie rosną.