Śledztwo w sprawie katastrofalnego pożaru Centrum Handlowego we Warszawie: szczegółowy raport po 200 dniach
200 dni po niszczycielskim pożarze, który strawił Centrum Handlowe na Białołęce w Warszawie, służby policyjne i Prokuratura Krajowa zakończyły szczegółowe oględziny obszaru o powierzchni 6 hektarów. Zdarzenie, które miało miejsce 12 maja, zniszczyło źródła utrzymania 700 osób. Celem przeprowadzenia tak drobiazgowych oględzin było zabezpieczenie dowodów oraz odzyskanie zaginionego mienia. Podczas badania terenu, śledczy odnaleźli i zabezpieczyli między innymi 8 bankomatów, 33 sejfy oraz 48 kasetek. Środki finansowe odzyskane z pogorzeliska, blisko 1,9 miliona złotych oraz wartościowe przedmioty, takie jak prawie kilogram złota w sztabkach i 3 kilogramy biżuterii, zostały zwrócone właścicielom.
Pożar centrum handlowego wybuchł 2 maja i natychmiast spowodował mobilizację służb ratunkowych o godzinie 3.30 rano. Na miejscu zdarzenia pracowali policjanci z oddziałów prewencji, ruchu drogowego oraz z warszawskich jednostek z Pragi Północ i Białołęki. Ich zadaniem było zabezpieczenie miejsca pożaru, kierowanie ruchem oraz zapewnienie bezpieczeństwa służbom ratunkowym i przechodniom. Po zakończeniu działań gaśniczych rozpoczęto czynności śledcze, które obejmowały przesłuchania świadków oraz analizę zapisów z monitoringu. W procesie dochodzenia kluczowe okazało się wsparcie biegłych z zakresu pożarnictwa, w tym specjalistów z Akademii Pożarniczej w Warszawie.
Śledztwo dotyczące pożaru hali targowej rozpoczęło się 13 maja, a od 22 maja prowadzi go Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Śledczy skupiają się na wyjaśnieniu przyczyn pożaru, który spowodował poważne straty materialne wynoszące ponad milion złotych dla właściciela kompleksu handlowego oraz dla najemców stanowisk usługowo-handlowych.
Centrum Handlowe Marywilska 44 było miejscem działalności 1400 sklepów i punktów usługowych, większość z nich uległa całkowitemu zniszczeniu. Z powodu pożaru ponad 700 osób straciło swoje miejsca pracy. Komendant Stołeczny Policji utworzył specjalną grupę śledczą do przeprowadzenia postępowania przygotowawczego.
Oględziny terenu rozpoczęły się 30 lipca i trwały aż 121 dni, ze względu na ogrom zniszczeń i ich obszar. Przebiegały one pod ścisłym nadzorem kierownictwa Komendy Stołecznej Policji, które zarządzało operacją logistyczną na niespotykaną dotąd skalę. Wsparcie zapewniły zewnętrzne podmioty, które zajmowały się organizacją środków transportu, budową zaplecza biurowo-technicznego oraz zapewnieniem sprzętu i infrastruktury teleinformatycznej.
Przez 200 dni od wybuchu pożaru na miejscu zdarzenia pracowali policjanci różnych pionów oraz prokuratorzy prowadzący śledztwo. Od 30 lipca do 28 listopada przeprowadzono oględziny 1400 pawilonów wraz z ciągami komunikacyjnymi. W tym okresie przesłuchano ponad 60 świadków oraz 440 osób pokrzywdzonych w związku z pożarem.
Dzięki przeprowadzonym czynnościom oględzinowym udało się odnaleźć i zabezpieczyć 33 sejfy i 48 kasetek z pieniędzmi oraz 8 bankomatów, w których znajdowało się łącznie prawie 1,2 miliona złotych. Wśród zniszczonych pomieszczeń były także 2 kantory i 2 salony jubilerskie.
Do tej pory poszkodowanym udało się zwrócić blisko 2 mln zł w postaci niespalonych pieniędzy, kilogram złota w sztabkach oraz ponad 3 kg biżuterii. Oględziny wszystkich odzyskanych wartościowych rzeczy przeprowadzane są w obecności pokrzywdzonych. Po ich zakończeniu znalezione przedmioty są sukcesywnie oddawane właścicielom.
Pełny film dokumentalny dostępny jest na naszym kanale YouTube: https://youtu.be/tFdZI3jjQ_I