Stopniowe rewitalizacja wielkoobszarowych osiedli – przykład Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej
Rewitalizacja budynku w obrębie Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej wymaga podziału na etapy z powodu znacznej powierzchni elewacji i olbrzymich kosztów, które z tego wynikają. Aktualne prace, które miały miejsce w tym roku, były koniecznością dla bezpieczeństwa osób poruszających się w pobliżu. Miasto przekazało dotację przekraczającą 350 tys. złotych, co stanowi około połowy całkowitego budżetu remontowego.
Rozpoczęcie renowacji budynku datuje się na rok 2019, kiedy to poddano procesowi konserwacji sgraffita znajdujące się nad dwoma wejściami. Zabiegi podjęto niezwłocznie, bowiem istniało ryzyko nieodwracalnego zniszczenia tych zdobień. W 2024 roku przystąpiono do renowacji elementów gzymsu koronującego budynek. Przez wiele lat gzyms był zabezpieczany prowizorycznie siecią, z uwagi na ozdobne konsole, które były w stanie zaawansowanego pęknięcia i istniało ryzyko ich odpadnięcia.
Zniszczone konsole
Podczas przeprowadzanych prac usunięto najbardziej zniszczone konsole, będące ozdobnymi wspornikami, które zastąpiono nowymi odlewami. Ponadto przeprowadzono czyszczenie wszystkich konsoli, a co istotniejsze wzmocniono ich mocowania do ściany za pomocą nowych kotew. Przeprowadzono także inspekcję kamiennej okładziny umieszczonej na obramowaniach okien.
Zieleń wróciła na barierki
Okazało się również, że konieczna jest wymiana blacharskich obróbek znajdujących się na gzymsach i parapetach. Ozdobne balustrady umieszczone na niektórych z nich zostały zdjęte na czas prac i poddane konserwacji. Odtworzono ich pierwotną paletę kolorów, prezentując odcienie zieleni typowe dla metaloplastyki w architekturze socrealizmu.