Warszawa intensyfikuje działania na rzecz bezpieczeństwa drogowego. Edukacja staje się kluczem do sukcesu

Warszawa intensyfikuje działania na rzecz bezpieczeństwa drogowego. Edukacja staje się kluczem do sukcesu

Stolica Polski, Warszawa, podejmuje kolejne kroki w ramach programu „Warszawa chroni”, realizując Miesiąc Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Inicjatywa ta ma na celu podniesienie świadomości związanej z bezpiecznym zachowaniem na drogach, kierując swoje działania zarówno do kierowców, jak i pieszych.

W najbliższym czasie studenci szkół średnich oraz seniorzy będą mieli okazję brać udział w specjalnych zajęciach edukacyjnych, które prowadzą funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Mają one na celu pomóc uczestnikom lepiej zrozumieć przepisy ruchu drogowego, a co za tym idzie, uniknąć potencjalnych zagrożeń na drodze. Prowadzone są one w ramach programu „Warszawa chroni” i stanowią preludium do drugiej edycji Tygodnia Edukacji dla Bezpieczeństwa Mieszkańców Stolicy.

Zdobywanie wiedzy na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest jednym z głównych wyzwań naszej epoki. Każdego dnia dochodzi do wypadków, które mogłyby być uniknięte, gdyby uczestnicy ruchu drogowego mieli lepszą znajomość przepisów i byli bardziej świadomi ryzyka.

Od 10 marca, policjanci z Komendy Stołecznej Policji prowadzą spotkania z młodzieżą i seniorami w różnych dzielnicach Warszawy. Podczas tych spotkań omawiane są kluczowe zagadnienia związane z bezpiecznym poruszaniem się po drogach, zarówno dla pieszych, rowerzystów jak i użytkowników hulajnóg elektrycznych. Poruszane są także kwestie związane z definicją kluczowych sformułowań z zakresu przepisów drogowych, takich jak pierwszeństwo przejazdu, szczególna ostrożność czy urządzenie transportu osobistego (UTO) i urządzenie wspomagające ruch (UWR).

22 marca odbędzie się specjalny dzień pod hasłem „Odpowiedzialny kierowca”. W trzech lokalizacjach na Placu Zamkowym przy kościele św. Anny, w Multimedialnym Parku Fontann i w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od strony Al. Jerozolimskich w godzinach 10:00 – 16:00 można będzie skorzystać z rad ekspertów ds. bezpieczeństwa – funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji, Straży Miejskiej m.st. Warszawy oraz strażaków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Podczas tej inicjatywy, uczestnicy będą mieli okazję skorzystać z symulatorów dachowania i zderzeń, które pokazują jak ważne jest prawidłowe korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz jak działa siła bezwładności przy niskiej i bezpiecznej prędkości. Poprawnie zapięte pasy mogą zmniejszyć ryzyko śmierci w wyniku wypadku aż o 65%, a poduszka powietrzna może zmniejszyć ryzyko śmierci o 50% tylko wtedy, gdy współdziała z pasami bezpieczeństwa.

Stolica Polski zamierza przeznaczyć dodatkowe 164 miliony złotych na poprawę bezpieczeństwa drogowego w ciągu najbliższych 4 lat. Dzięki temu, budżet miasta na ten cel wzrośnie do rekordowej sumy 284 milionów złotych. Działania te będą skupione na kontynuacji programu przebudowy przejść dla pieszych, które zostały najgorzej ocenione w audycie bezpieczeństwa. Środki te pozwolą na remont wszystkich przejść dla pieszych uznanych za „priorytetowe” według audytu BRD.

Zarząd Dróg Miejskich planuje w tym roku przebudowę około 100 przejść dla pieszych w Warszawie, w tym montaż sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Woronicza z ul. Spartańską. Sygnalizacje świetlne pojawią się również na skrzyżowaniach Chmielna/Żelazna, Powstańców Śląskich/Sternicza, Woronicza/Spartańska, Wólczyńska/Nocznickiego, al. Krakowska/Bakalarska, Dolina Służewiecka/al. Wilanowska.

Podjęte działania już przynoszą efekty – statystyki pokazują spadek liczby śmiertelnych wypadków na stołecznych drogach i ofiar wśród pieszych. Co roku Warszawa przeznacza dziesiątki milionów złotych na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, co pozwala na budowę nowych rond, sygnalizacji, azylów, elementów uspokojenia ruchu oraz oświetlenia.