Warszawa intensyfikuje działania na rzecz bezpieczeństwa drogowego. Edukacja staje się kluczem do sukcesu

Stolica Polski, Warszawa, podejmuje kolejne kroki w ramach programu „Warszawa chroni”, realizując Miesiąc Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Inicjatywa ta ma na celu podniesienie świadomości związanej z bezpiecznym zachowaniem na drogach, kierując swoje działania zarówno do kierowców, jak i pieszych.
W najbliższym czasie studenci szkół średnich oraz seniorzy będą mieli okazję brać udział w specjalnych zajęciach edukacyjnych, które prowadzą funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Mają one na celu pomóc uczestnikom lepiej zrozumieć przepisy ruchu drogowego, a co za tym idzie, uniknąć potencjalnych zagrożeń na drodze. Prowadzone są one w ramach programu „Warszawa chroni” i stanowią preludium do drugiej edycji Tygodnia Edukacji dla Bezpieczeństwa Mieszkańców Stolicy.
Zdobywanie wiedzy na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest jednym z głównych wyzwań naszej epoki. Każdego dnia dochodzi do wypadków, które mogłyby być uniknięte, gdyby uczestnicy ruchu drogowego mieli lepszą znajomość przepisów i byli bardziej świadomi ryzyka.
Od 10 marca, policjanci z Komendy Stołecznej Policji prowadzą spotkania z młodzieżą i seniorami w różnych dzielnicach Warszawy. Podczas tych spotkań omawiane są kluczowe zagadnienia związane z bezpiecznym poruszaniem się po drogach, zarówno dla pieszych, rowerzystów jak i użytkowników hulajnóg elektrycznych. Poruszane są także kwestie związane z definicją kluczowych sformułowań z zakresu przepisów drogowych, takich jak pierwszeństwo przejazdu, szczególna ostrożność czy urządzenie transportu osobistego (UTO) i urządzenie wspomagające ruch (UWR).
22 marca odbędzie się specjalny dzień pod hasłem „Odpowiedzialny kierowca”. W trzech lokalizacjach na Placu Zamkowym przy kościele św. Anny, w Multimedialnym Parku Fontann i w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od strony Al. Jerozolimskich w godzinach 10:00 – 16:00 można będzie skorzystać z rad ekspertów ds. bezpieczeństwa – funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji, Straży Miejskiej m.st. Warszawy oraz strażaków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
Podczas tej inicjatywy, uczestnicy będą mieli okazję skorzystać z symulatorów dachowania i zderzeń, które pokazują jak ważne jest prawidłowe korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz jak działa siła bezwładności przy niskiej i bezpiecznej prędkości. Poprawnie zapięte pasy mogą zmniejszyć ryzyko śmierci w wyniku wypadku aż o 65%, a poduszka powietrzna może zmniejszyć ryzyko śmierci o 50% tylko wtedy, gdy współdziała z pasami bezpieczeństwa.
Stolica Polski zamierza przeznaczyć dodatkowe 164 miliony złotych na poprawę bezpieczeństwa drogowego w ciągu najbliższych 4 lat. Dzięki temu, budżet miasta na ten cel wzrośnie do rekordowej sumy 284 milionów złotych. Działania te będą skupione na kontynuacji programu przebudowy przejść dla pieszych, które zostały najgorzej ocenione w audycie bezpieczeństwa. Środki te pozwolą na remont wszystkich przejść dla pieszych uznanych za „priorytetowe” według audytu BRD.
Zarząd Dróg Miejskich planuje w tym roku przebudowę około 100 przejść dla pieszych w Warszawie, w tym montaż sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Woronicza z ul. Spartańską. Sygnalizacje świetlne pojawią się również na skrzyżowaniach Chmielna/Żelazna, Powstańców Śląskich/Sternicza, Woronicza/Spartańska, Wólczyńska/Nocznickiego, al. Krakowska/Bakalarska, Dolina Służewiecka/al. Wilanowska.
Podjęte działania już przynoszą efekty – statystyki pokazują spadek liczby śmiertelnych wypadków na stołecznych drogach i ofiar wśród pieszych. Co roku Warszawa przeznacza dziesiątki milionów złotych na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, co pozwala na budowę nowych rond, sygnalizacji, azylów, elementów uspokojenia ruchu oraz oświetlenia.