Warszawski skwer przyjmuje imię wybitnego pisarza, Janusza Głowackiego

Warszawski skwer przyjmuje imię wybitnego pisarza, Janusza Głowackiego

Na Powiślu, jednym z warszawskich skwerów, odbyła się uroczystość nadania miejsca imieniem Janusza Głowackiego. Wydarzenie zgromadziło bliskich, przyjaciół oraz przedstawicieli administracji miasta. Ten słynny autor i dramaturg mieszkał nieopodal tego miejsca, na ulicy Bednarskiej.

Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, podkreśliła znaczenie postaci Głowackiego dla stolicy. Wskazywała na jego talent obserwacyjny w kontekście społeczeństwa i miast. Zaznaczyła także, jak ważne jest przypominanie o osobach, które przyczyniły się do kształtowania miasta. Utworzenie skweru jest elementem hołdu dla autora i przypomnieniem o jego wkładzie w codzienne życie stolicy.

Głowacki, jako jeden z najbardziej wpływowych twórców polskiej literatury współczesnej, urodził się 13 września 1938 r. w Poznaniu. Swoje życie i twórczość związane miały jednak głównie z Warszawą. Studia na Uniwersytecie Warszawskim zaowocowały popularnością w latach 60. i 70. XX wieku, dzięki publikacji opowiadań i felietonów. Współpraca przy tworzeniu scenariusza do filmu „Rejs” (1970) oraz sukces jego sztuk teatralnych na świecie, utwierdzają Głowackiego w roli ważnego artysty literatury polskiej.

Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy, wyraziła swoje zadowolenie z faktu wręczenia Nagrody Literackiej m.st. Warszawy Januszowi Głowackiemu w 2011 roku. Podkreśliła jego niezastąpioną rolę dla kultury polskiej, a także wpływ jego twórczości na młode pokolenie.

Uroczystość zgromadziła wielu bliskich i przyjaciół pisarza, w tym jego córkę, Zuzannę Głowacką. Wyraziła ona radość z możliwości odwiedzania miejsca upamiętniającego jej ojca i zachęciła do pamiętania o jego twórczości poprzez czytanie jego dzieł oraz dzielenie się refleksjami o nim.