Budowa domu w stolicy lub okolicach!
Kto nie marzy o swoich własnych czterech ścianach? Kto nie fantazjuje o pięknym ogrodzie, psie, kocie i gromadce szczęśliwych dzieci? Przed tymi projekcjami jeszcze trzeba postawić idealny dom!
Zanim wprowadzimy się do naszego wymarzonego domu czeka nas długa, męcząca droga, przez którą każdy przyszły właściciel musi przejść. Jakie są etapy budowy? Co nas dokładnie czeka? Jeżeli dobrze wszystko zaplanujemy i odpowiednio się do tego przygotujemy, to nie powinno być tak źle 🙂
Pozwolenie na budowę domu
To chyba jeden z pierwszych kroków jakie powinniśmy podjąć. Papiery wraz z projektem naszego wymarzonego domu składamy w urzędzie i czekamy około 14 dni na uprawomocnienie się decyzji. Na rozpoczęcie prac mamy 2 lata od dnia decyzji. Przed przystąpieniem do budowy należy zakupić dziennik budowy, ostemplować go i poszukać firmy wykonawczej, nadzór budowlany, no i oczywiście kierownika budowy.
Logistyka na budowie
Kolejnym ważnym etapem budowy jest również wykonanie przyłączy. W tym zamówienie projektów, zgłoszenie budowy, odbiór oraz geodezyjny pomiar powykonawczy. Wykonawcy, jakich będziesz potrzebować podczas trwania pierwszego etapu budowy domu to: geodeta, architekt, geotechnik, projektanci przyłączy oraz wykonawcy przyłączy. Bardzo ważnym elementem jest również podjęcie decyzji o sposobie i miejscu zaopatrywania budowy – mowa tu o kupowaniu materiałów, czy wynajmowaniu odpowiedniego sprzętu. Z takimi właśnie problemami musi zmierzyć się właściciel przyszłego domu. Czasami nie będziesz mógł podjechać gdzieś sam i dowieźć odpowiednich materiałów lub dokumentów. Na całe szczęście są firmy, które mogą nam pomóc! Kurier Warszawa jeszcze tego samego dnia może dostarczyć Ci zamówienie.
Instalacje w nowym domu
Następnym z etapów budowy domu to wykonanie instalacji wewnętrznych. Co wchodzi w skład instalacji?
- instalacje wodno-kanalizacyjne,
- instalacje elektryczne.
- instalacje gazowe.
Po ich ułożeniu niezbędne jest sprawdzenie oraz odbiór każdej z nich. Instalacje elektryczne powinny zostać wykonane przez dobrego elektryka Warszawa. Elektryk powinien również wykonać pomiary elektryczne Warszawa, aby sprawdzić jej niezawodność i bezpieczeństwo użytkowania.
Odbiór instalacji gazowej jest możliwy dopiero po wykonaniu próby szczelności. Na jej zakończenie sporządzany jest protokół – następnie podpisuje go wykonawca instalacji oraz właściciel domu. Instalacja wodna i ciepłownicza – sprawdzana jest poprzez wtłoczenie powietrza. Pomyślna próba, również kończy się protokołem i zostaje wpisana do dziennika.
Prace wykończeniowe i montaż
Moment przeprowadzki coraz bardziej. Już tylko prace wykończeniowe i rozkoszowanie się domowym zaciszem. Do prac montażowych należą m.in. założenie okien oraz drzwi. Najlepiej, aby udało nam się je zakończyć przed rozpoczęciem okresu zimowego. Potem zostaje do zrobienia elewacja budynku. Jeżeli projekt przewiduje zabudowę tarasu Warszawa – to teraz jest dobry moment. Ta opcja pozwala na stworzenie ogrodu zimowego, z którego można korzystać cały rok. Można również wybrać tylko zadaszenie tarasu Warszawa. To rozwiązanie ma za zadanie chronić nas przed opadami atmosferycznymi, ale dodatkowo też pięknie ozdabia dom lub budynek innego przeznaczenia.
Przeprowadzka
Już jedną nogą jesteśmy w domu, ale zanim do tego dojdzie musimy zgłosić zakończenie budowy do powiatowego inspektoratu nadzoru. Instytucja ta ma 21 dni na wyrażenie ewentualnego sprzeciwu. Jeżeli to nie nastąpi, może się wprowadzać do naszego wymarzonego domu!