Czynna służba dobroci: Oficer Michał Wojtasik i jego heroiczne działania poza godzinami pracy

Czynna służba dobroci: Oficer Michał Wojtasik i jego heroiczne działania poza godzinami pracy

Michał Wojtasik, oficer aspirujący do stopnia sztabowego i obecny kierownik Rewiru Dzielnicowych Komisariatu Policji Warszawa Żoliborz, udowodnił, że obowiązki funkcjonariusza nie kończą się wraz z końcem zmiany. W dniu wolnym, Wojtasik usłyszał zaniepokojone wołanie o pomoc z klatki schodowej budynku przy ulicy Staffa. Nie zastanawiając się ani chwili, w towarzystwie innego członka rodziny, pospieszył na miejsce. Jego fachowa wiedza i umiejętności pozwoliły na udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanej osobie. Dzięki szybkiej i skutecznej interwencji, wspólnej z członkiem rodziny, udało się opanować sytuację i zapewnić mężczyźnie pomoc aż do momentu nadejścia profesjonalnych służb ratunkowych.

Ostatni weekend przyniósł akty heroizmu ze strony aspiranta sztabowego Michała Wojtasika. Pomimo braku służby, wykazał się niezwykłą empatią, profesjonalizmem i zaangażowaniem. Tuż przed 15:00 usłyszał krzyki i prośby o pomoc dochodzące z klatki schodowej budynku przy ulicy Staffa. Wraz z członkiem rodziny natychmiast udali się na miejsce, aby zbadać sytuację. Po wejściu do mieszkania dowiedzieli się, że w jednym z zamkniętych pokoi znajduje się osoba pilnie potrzebująca pomocy. Decydując się na natychmiastową akcję, Wojtasik siłowo otworzył drzwi, za którymi znajdował się mężczyzna przeżywający kryzys zdrowia psychicznego.

Wspólnie z członkiem rodziny, aspirant sztabowy Michał Wojtasik udzielił poszkodowanej osobie pierwszej pomocy przedmedycznej. Następnie wezwali oni odpowiednie służby ratunkowe.

Działania Michała Wojtasika są przypomnieniem, że służba dla społeczeństwa nie kończy się po zakończeniu godzin pracy. Jego zaangażowanie jest dowodem na to, jak ważne są odpowiedzialność i empatia w pracy policjanta. Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, gdy ktoś bliski doświadcza kryzysu zdrowia psychicznego. Ważne jest, aby reagować – czasami jedno działanie może uratować życie drugiej osoby. Osoby w kryzysie mogą potrzebować profesjonalnej pomocy.

W takich sytuacjach warto pamiętać o dostępnych numerach wsparcia:

Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie Psychicznym: 800 70 2222 (całodobowo, bezpłatnie)

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111 (całodobowo, bezpłatnie)

Kryzysowy Telefon Zaufania: 116 123 (od poniedziałku do piątku, w godzinach 14:00–22:00)

W razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia, nie wahaj się zadzwonić pod numer alarmowy 112.