Funkcjonariuszki z ochockiej komendy prowadziły warsztaty profilaktyczne w Szkole Podstawowej Nr 51 na temat przemocy i krzywdzenia

Funkcjonariuszki z ochockiej komendy prowadziły warsztaty profilaktyczne w Szkole Podstawowej Nr 51 na temat przemocy i krzywdzenia

Poprzedniego tygodnia funkcjonariuszki policji z komendy w dzielnicy Ochota odwiedziły Szkołę Podstawową nr 51 im. Jana Brzechwy, znajdującą się na terenie dzielnicy Włochy, gdzie przeprowadziły szereg zajęć profilaktycznych poświęconych problemom przemocowych zachowań i krzywdzenia innych osób. Podczas spotkania z uczniami podkreśliły destrukcyjny charakter zarówno przemocy fizycznej jak i psychicznej, a także tej, która przejawia się w cyberprzestrzeni. Zwróciły uwagę, że wszelkiego rodzaju akty agresji takie jak bicie, popychanie czy uderzanie, ale również upokorzenia, obelgi, nękanie czy hejtowanie w sieci stanowią czyny godne potępienia, które naruszają prawo.

Spotkanie z młodzieżą zorganizowane przez policjantki z ochockiej komendy było częścią porozumienia między Komendą Stołeczną Policji a Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej i miało na celu zwiększenie świadomości w zakresie problematyki przemocy. Uczniowie mieli okazję podzielić się swoimi przemyśleniami na temat tego, co dla nich oznacza przemoc i jakie negatywne konsekwencje niesie za sobą. Funkcjonariuszki przypomniały, że takie zachowania jak bicie, kopanie, popychanie, przezywanie, wyśmiewanie, obrażanie i hejtowanie są szkodliwe i wiążą się z konsekwencjami prawnymi. Dzieci podkreśliły, że czują się szczęśliwe i bezpieczne w domu oraz innych miejscach, gdzie nie są narażone na przemoc. Spotkanie miało na celu uświadomienie uczniom, że każda forma krzywdzenia czy nawet dokuczania jest czymś złym. Celem tych działań jest zwiększenie świadomości i przełamanie lęku przed mówieniem o przemocy w środowiskach dotkniętych tym problemem.

Zakończenie zajęć obfitowało w wręczenie dzieciom maskotek symbolizujących realizowaną akcję profilaktyczną związaną z problemem przemocy.

Przypominamy, że gotowość do działania i umiejętność reagowania mogą uratować zdrowie i życie dziecka. Pamietajcie – pomoc daje dziecku MOC! Przemoc w stosunku do innej osoby jest niedopuszczalna. Każdy ma prawo czuć się wrażliwy, słaby i bezbronny, a każde dziecko, które stało się ofiarą przemocy, jest niewinne!