Koniec nadsyłania zgłoszeń na Nagrodę Historyczną m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego zbliża się wielkimi krokami

Do 10 kwietnia przyszłego tygodnia, miłośnicy literatury historycznej mają ostatnią szansę zgłosić swoje książki do Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. O zwycięstwie jednego z kandydatów dowiemy się późną jesienią, a dokładniej w listopadzie. Na triumfatora czeka pokaźna suma 50 tys. zł.
Nagroda jest przyznawana dla publikacji traktujących o historii Polski po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości w roku 1918, aż do czasów współczesnych. Monografie, dzienniki czy pamiętniki – wszystkie te formaty są mile widziane, pod warunkiem, że są to pierwsze polskie wydania autorów rodzimych bądź pierwsze polskie tłumaczenia autorów zagranicznych.
Organizatorzy konkursu, którego celem jest propagowanie literatury historycznej oraz upamiętnianie postaci Kazimierza Moczarskiego, z niecierpliwością oczekują zgłoszeń nie tylko z zakresu nauki, ale również te skierowane do ogólnego odbiorcy. Zwycięzca otrzyma nagrodę w postaci 50 tys. zł oraz statuetkę zwaną „Temperówką Kazimierza Moczarskiego”.
Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego, ustanowiona w grudniu 2018 roku, jest kontynuacją nagrody za najlepszą książkę historyczną o Polsce, utworzonej w 2009 roku. Organizatorem i fundatorem nagrody jest m.st. Warszawa, natomiast współorganizatorami są Dom Spotkań z Historią oraz Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich.
W poprzednich latach laureatami tej prestiżowej nagrody byli między innymi: Timothy Snyder, Marcin Zaremba, Alexandra Richie, Karol Modzelewski, Olga Linkiewicz, Jerzy Kochanowski, Grzegorz Piątek, Anna Wylegała i Sławomir Łotysz. Ostatnim triumfatorem był Grzegorz Motyka, który zdobył laury za książkę zatytułowaną „Akcja »Wisła« ‘47. Komunistyczna czystka etniczna”.
Patronem nagrody jest Kazimierz Moczarski – znany dziennikarz i prawnik, aktywista społeczny i demokrata, żołnierz Armii Krajowej. Autor książki „Rozmowy z katem”, będącej zapisem rozmów z Jürgenem Stroopem, odpowiedzialnym za likwidację warszawskiego getta. Przez pewien czas Moczarski dzielił z nim celę w więzieniu na warszawskim Mokotowie.
Miasto