Konserwacja Pomnika Powstania Warszawskiego ukończona przed terminem
Prace konserwacyjne przy Pomniku Powstania Warszawskiego, usytuowanym na placu Krasińskich, dobiegły końca. Zadania konserwatorskie obejmowały renowację elementów wykonanych z betonu, impregnację schodów oraz odnowienie części wykonanych z brązu. Co ciekawe, całość prac została skończona przed planowanym terminem. Uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego mają miejsce tuż obok pomnika już najbliższą środę.
Pomnik Powstania Warszawskiego jest jednym z kluczowych warszawskich monumentów. Jest dziełem Wincentego Kućmy i Jacka Budyna. Co roku, 31 lipca, u jego podnóża odbywają się ceremonie rocznicowe ku czci sierpniowego powstania. Szczególnie w tym roku, podczas 80. rocznicy, Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy, wyraziła swoje zadowolenie z tego, że pomnik jest już odrestaurowany i zabezpieczony na przyszłość.
Sytuacja wokół pomnika wymagała pilnej interwencji konserwatorskiej. Naprawa odbywała się systematycznie, w kilku etapach. Pierwszym priorytetem było przywrócenie estetyki bloków kamiennych, następnie przeprowadzono proces oczyszczania i impregnacji schodów. W końcu przyszedł czas na prace konserwacyjne elementów z brązu.
Historia Pomnika Powstania Warszawskiego ma swoje korzenie w latach 60. i 80. XX wieku. Warszawscy powstańcy byli pełni nadziei na jego wzniesienie w latach 60., podjęto nawet kroki w celu zebrania funduszy na ten cel. Jednakże, w wyniku decyzji politycznych monument nie powstał, a zamiast tego postawiono Nike. Monument oddany wyłącznie pamięci powstania został odsłonięty dopiero w 1989 roku. Powstał on na podstawie jednego z trzech projektów zgłoszonych podczas konkursu ogłoszonego przez Zarząd Tymczasowy Komitetu Budowy Pomnika Bohaterów Powstania Warszawskiego 1944 w grudniu 1984 roku.