"Lato 1944 w Warszawie" – ostatni odcinek trzeciego sezonu podcastu "Mówi Warszawa"

"Lato 1944 w Warszawie" – ostatni odcinek trzeciego sezonu podcastu "Mówi Warszawa"

W finałowym odcinku trzeciego sezonu popularnego podcastu miejskiego „Warszawa mówi”, którego tematem przewodnim jest „Warszawskie lato 1944”, Kamil Dąbrowa z warszawskiego ratusza prowadzi rozmowę z Janem Ołdakowskim, dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego.

Nagrania podcastu „Warszawa mówi” mają na celu przedstawienie tematów znaczących dla stolicy. Do tej pory opublikowano 18 odcinków, które można odsłuchać na miejscowej stronie internetowej, na kanale YouTube pod nazwą @miastostolecznewarszawa oraz na popularnych platformach streamingowych.

Jan Ołdakowski dzieli się swoją wiedzą na temat życia i nastrojów w Warszawie podczas wojny, tuż przed zbliżającą się 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Wyjaśnia, dlaczego mieszkańcy stolicy żegnali się ze sobą każdego dnia przy wyjściu z domu, dlaczego pomidory rosły pod Zachętą czy jak to możliwe, że mimo niemieckiego zakazu odbywały się mecze piłkarskie w okupowanej Warszawie.

Ołdakowski opowiada również o tragedii, którą przeżywali warszawiacy podczas Powstania, ujawniając mniej znane fakty dotyczące rzezi Woli, podczas której życie straciło około 50 tysięcy mieszkańców. Podkreśla, że Himmler nakazał swoim siłom porządkowym zniszczyć dowody ludobójstwa – ludzie byli masowo mordowani, a przed śmiercią każdemu wręczano kawałek drewna, aby ciała lepiej się paliły.

W poprzednich odcinkach trzeciego sezonu podcastu „Warszawa mówi”, Kamil Dąbrowa prowadził rozmowy między innymi z Marcinem Kostrzyńskim (pseudonim Marcin z lasu) na temat miejskiej przyrody i dzików w mieście, z Darią Ładochą o stołecznych potrawach, z Marią Sadowską o filmowaniu w Warszawie, czy z Jackiem Marczewskim o żegludze po Wiśle drewnianą łodzią.

Kolejne nowe odcinki podcastu „Warszawa mówi” planowane są na jesień, po przerwie letniej.