Miejskie wsparcie psychologiczne dla wolontariuszy i nie tylko

Miejskie wsparcie psychologiczne dla wolontariuszy i nie tylko

Stres, napięcie emocjonalne i nieustanna presja są częstymi skargami zgłaszanymi przez wolontariuszy w trakcie ich pracy. Odpowiedzią na te problemy ze strony m.st. Warszawy jest opracowanie serii bezpłatnych audycji i videocastów, które mają na celu pomóc wolontariuszom w opanowaniu stresu, utrzymaniu równowagi psychicznej i radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami. Co istotne, te materiały są dostępne dla każdego, kto chce poprawić swoje samopoczucie.

Ta inicjatywa jest jednym z elementów szeroko zakrojonej strategii m.st. Warszawy mającej na celu wsparcie osób oferujących pomoc innym. Stworzone materiały, regularnie wykorzystywane, mogą przyczynić się do poprawy jakości życia emocjonalnego i prewencji wypalenia zawodowego.

Na Miejskim Portalu Wolontariatu dostępne są trzy serie materiałów skupiające się na zdrowiu psychicznym i samoopiece. Znajdują się tam audycje „tutaj rozmawiamy o emocjach”, które pomagają zrozumieć naturę emocji oraz inteligencję emocjonalną; videocasty o regulacji emocji i pracy z własnym ciałem oraz „Dobrostan wolontariusza”, które skupiają się na ustalaniu granic, relaksacji i autodiagnozie dobrostanu. Za przygotowanie cykli odpowiedzialna jest Fundacja GrowSPACE, a wśród twórców znajdują się psycholodzy, psychiatrzy i pedagodzy.

Wszystkie materiały są dostępne online dla każdego, niezależnie od miejsca czy pory dnia. Każdy cykl składa się z wielu, nie dłuższych niż 30 minut, słuchowisk i tworzy możliwość dbania o swoje samopoczucie, aby mieć siłę do pomocy innym.

„W ramach projektu 'Ochotnicy warszawscy’ oferujemy szeroką ofertę wsparcia dla koordynatorów i wolontariuszy. Nowością w projekcie są cykle audycji i videocastów, które są dostępne dla wszystkich zainteresowanych. To dobra okazja, żeby poznać swoje emocje i zadbać o swój dobrostan” – mówi Adriana Porowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.