Modernizacja warszawskiego Toru Łyżwiarskiego Stegny: zmiana planów i nowy konkurs architektoniczny
Stegny, uznawane za jedno z najchętniej odwiedzanych lodowisk stolicy, służy mieszkańcom Warszawy od prawie 45 lat. Miasto, przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystki, planowało przeprowadzić modernizację tej popularnej atrakcji. Jednak po unieważnieniu postępowania „zaprojektuj i wybuduj”, zdecydowano o poszukiwaniu nowych możliwości do realizacji tego zadania. Zamiast poprzedniego podejścia, teraz uruchomiony zostanie konkurs na koncepcję architektoniczną.
Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy podkreśliła, że pomimo zmiany formuły postępowania, miasto nie rezygnuje z planów modernizacji Toru Łyżwiarskiego na Stegnach. Wskazała na potrzebę jak najszybszej realizacji tej modernizacji i zapowiedziała ogłoszenie konkursu na koncepcję architektoniczną dla hali lodowiska na początku roku.
Cel konkursu architektonicznego to stworzenie koncepcji hali sportowej będącej podporą dla rozwoju takich dyscyplin, jak łyżwiarstwo szybkie, hokej na lodzie, łyżwiarstwo figurowe czy short track na poziomie wyczynowym. Obiekty powstałe w ramach tego projektu będą pełnić zarówno funkcję treningową, jak i służyć jako miejsce organizacji zawodowych rozgrywek sportowych oraz różnego rodzaju imprez masowych.
Choć pierwotnie planowano zrealizować ten projekt poprzez formułę „zaprojektuj i wybuduj”, ze względu na brak odpowiedzi na pierwsze postępowanie przetargowe i oferty przewyższające budżet podczas drugiego postępowania, miasto zdecydowało o zmianie trybu procedury. Nowy plan zakłada ogłoszenie konkursu architektonicznego na początku 2025 roku, który potrwa około ośmiu miesięcy.
Warszawa będzie starała się o uzyskanie aneksu do umowy dotyczącej dofinansowania modernizacji obiektów od Ministerstwa Sportu i Turystyki. W przypadku niepowodzenia tych starań, miasto będzie ubiegało się o nowy grant w kolejnym konkursie organizowanym przez ministerstwo.
Tor Łyżwiarski na Stegnach jest integralną częścią sportowego pejzażu Warszawy od stycznia 1980 roku i był trzecim tego typu obiektem łyżwiarskim w Polsce. Obiekt ten, znanym również jako gospodarz wielu znaczących wydarzeń na arenie międzynarodowej i ogólnopolskiej w łyżwiarstwie szybkim, przyciągał wiele osób także dzięki dwóm mniejszym lodowiskom umieszczonym wewnątrz toru.