Nie mogę znaleźć pracy w Warszawie – jak to zmienić? Jakich błędów nie popełniać?
Warszawa ma opinię miasta, w którym praca czeka wszędzie, wystarczy po nią sięgnąć. Bezrobocie jest tu wyjątkowo niskie na tle województwa i kraju. W pod koniec 2021 r. stopa bezrobocia wyniosła w stolicy tylko 1,8%! Dla porównania, wskaźnik ogólnopolski w tym czasie to 5,4% (dane GUS).
Przeciętne zatrudnienie rośnie, z miesiąca na miesiąc przybywa też zarejestrowanych w Warszawie firm… Zastanawiasz się właśnie, dlaczego mimo tych wszystkich pozytywnych wskaźników wciąż nie możesz znaleźć w Warszawie pracy? Czytaj dalej i sprawdź czy nie popełniasz popularnych błędów oraz czy na pewno wiesz, gdzie szukać.
Warszawa: dlaczego nie mogę znaleźć pracy?
Nie mogę znaleźć pracy. Nikt nie chce mnie zatrudnić. Nigdy nie znajdę dobrego etatu. Jeśli wpadłeś / wpadłaś właśnie w podobną spiralę negatywnego nastawienia – jak najszybciej z niej ucieknij, skończ z narzekaniem i zastanów się spokojnie, co robisz źle. Większość rekrutacji dzieli się na etapy – prześledź je, by znaleźć błędy, jakie popełniasz.
Pierwszym etapem jest weryfikacja przez rekrutera nadesłanych przez kandydatów dokumentów aplikacyjnych – zwykle CV, listu motywacyjnego. Jeśli wysyłasz liczne zgłoszenia i nigdy nie dostajesz zaproszenia na rozmowy kwalifikacyjne, bardzo prawdopodobne, że problem tkwi w Twojej aplikacji. Weź CV po lupę. Na początek sprawdź, czy nie ma błędów – ortograficznych, ale i merytorycznych. Czy życiorys wygląda estetycznie, a Ty prezentujesz się na załączonym zdjęciu jak profesjonalista? Następnie postaraj się wejść w buty rekrutera i pomyśl, czy takie zgłoszenie by Cię zainteresowało, gdybyś to właśnie Ty przeprowadzał / przeprowadzała rekrutację. Wskazówką może być dla Ciebie ogłoszenie o pracę na dane stanowisko – prześledź zawarte tam informacje o wymaganiach. Czy Twoje CV koresponduje z ofertą, rekruter znajdzie w nim dowód na to, że spełniasz kryteria?
Wielu rekruterów odstraszają także luki z zatrudnieniu, widoczne w życiorysie zawodowym. Jeśli Ty także miałaś / miałeś przerwę w pracy, rozważ zastosowanie CV funkcjonalnego – podkreśla ono bowiem doświadczenie i umiejętności, a nie chronologię zatrudnienia.
Kolejnym błędem jest rozsyłanie masowych, identycznych listów motywacyjnych w wiele miejsc. O ile trudno modyfikować CV przy rekrutacji na każde stanowisko – choć mogłoby to przynieść dobre efekty! – o tyle list do pracodawcy powinien być spersonalizowany i przekonać go, dlaczego chcesz pracować właśnie w jego, a nie żadnej innej firmie. Pewne elementy będą się oczywiście powtarzać – np. opis Twoich osiągnięć czy cech. Silnie rekomendujemy jednak pisanie nowego listu motywacyjnego przy każd
ej rekrutacji (o ile oczywiście jest on wymagany).
I tu pojawia się następna pułapka, w którą być może wpadasz. Wielu kandydatów wysyła niekompletne zgłoszenia – np. pomija list motywacyjny tam, gdzie w ogłoszeniu zaznaczono, by go wysłać. Niepełne aplikacje są zwykle po prostu odrzucane.
Doszlifowałeś / doszlifowałaś CV i list motywacyjny, rekruter zaprasza Cię na rozmowę o pracę – co dalej? Spotkanie kwalifikacyjne to jeden z najtrudniejszych elementów rekrutacji. Zadbaj o to, żeby:
- nie spóźnić się,
- wyglądać schludnie i mieć odpowiedni strój, zarówno w przypadku spotkania stacjonarnego, jak i online,
- zawczasu sprawdzić podstawowe informacje na temat danej firmy – znajdziesz je np. na jej stronie internetowej,
- przećwiczyć odpowiedzi na pytania, które na pewno padną: czy możesz opowiedzieć coś o sobie / dlaczego pan, pani chce tu pracować / jakie jest pana, pani doświadczenie / jakie są pana, pani oczekiwania finansowe,
- powściągnąć nerwy, wypowiadać się swobodnie,
- wykazać się wysoką kulturą osobistą – przywitać się z każdą osobą biorącą udział w spotkaniu, nie tylko z tą, która do Ciebie mówi, używać zwrotów grzecznościowych,
- nie kłamać – to szybko wyjdzie na jaw.
Radzenia sobie w czasie rozmowy kwalifikacyjnej naprawdę można się nauczyć. Za każdym kolejnym razem będzie coraz lepiej. Pamiętaj też, że uśmiech czyni cuda!
Oferty pracy w Warszawie
Być może powodem Twojego niepowodzenia jest nieumiejętne szukanie ofert pracy w Warszawie. Jeśli do tej pory po prostu wpisywałeś / wpisywałaś w wyszukiwarkę internetową słowa: praca Warszawa i klikałeś / klikałaś kolejno w wyniki, zmień strategię.
Najskuteczniejszą metodą poszukiwania pracy, pozwalającą na szybkie dotarcie do dużej liczby ogłoszeń o pracę, jest skorzystanie z profesjonalnego portalu pracy. Tego typu platformy pozwalają na filtrowanie ofert, możesz więc wskazać miasto, w którym chcesz podjąć pracę od zaraz – Warszawa, a także nazwę stanowiska czy interesujący Cię obszar zawodowy. Znalezienie pracy przyspieszy także zarejestrowanie się na takim portalu – bezpłatnie zrobisz to np. na praca.pl. Jako zalogowany użytkownik możesz przygotować CV w internetowym kreatorze i brać udział w rekrutacjach bezpośrednio poprzez platformę, bez konieczności rozsyłania zewnętrznych e-maili.
Pamiętaj także, by działać wielotorowo. Platforma z pracą powinna być Twoim podstawowym narzędziem, ale sprawdzaj także grupy dedykowane pracy w Warszawie na portalach społecznościowych. O tym, że szukasz zatrudnienia, powiedz bliskim. Sprawdź również witryny wybranych firm – zobacz, czy nie zamieszczono tam informacji o nowych rekrutacjach. Przede wszystkim nie trać zapału i zachowaj otwartość na propozycje. Powodzenia!