Nowa iluminacja na Bulwarach Wiślanych – magiczne lampiony wprowadzające atmosferę harmonii z naturą
Na Bulwarach Wiślanych w Warszawie została umieszczona nowatorska instalacja świetlna. To aż 15 unikalnych lampionów, o różnorodnych kształtach i rozmiarach, które tworzą niepowtarzalną atmosferę. Magiczna aura, jaką niosą ze sobą te lampiony, akcentuje współbrzmienie człowieka z naturą. Dzięki nim wieczorne spacery i aktywności na świeżym powietrzu nabierają nowego wymiaru. Lampiony kuszą do odwiedzin, aby odkryć brzegi Wisły w zupełnie nowej perspektywie.
Nadwiślańskie lampiony to artystyczna instalacja, dostępna przez cały rok. Wykorzystują intensywne zmiany odcieni światła, oddając w ten sposób hołd dla najważniejszej polskiej rzeki – Wisły. Każdy z tych lampionów jest ozdobiony motywami nawiązującymi do natury oraz do popularnych aktywności w Dzielnicy Wisła. Można tam dostrzec dynamiczne wiry wodne, majestatyczne żagle Omeg z warszawskiego portu oraz delikatne sylwetki motyli i ważek, często spotykanych nad Wisłą. To symboliczne wykorzystanie światła podkreśla piękno i potęgę wody.
Dzielnica Wisła to miejsce, które potrafi zaskoczyć o każdej porze roku, zachęcając do spędzania czasu blisko natury, a jednocześnie na łonie miasta. Od lat pracujemy nad kreowaniem magicznego dialogu między światłem a wodą – mówi Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy. Nadwiślańska Galeria Świateł, tęcza i neony pod mostem Świętokrzyskim i w Porcie Czerniakowskim, jak również okazałe grafiki na podporach mostu autorstwa Oli Jasionowskiej, stały się inspiracją dla tegorocznej niespodzianki, którą przygotowaliśmy dla odwiedzających Wisłę.
Instalacja świetlna została stworzona przez firmę Multidekor, która skrupulatnie dopracowała każdy szczegół – od oryginalnego projektu po funkcjonalność. Pewna część grafik została wykonana przez renomowaną plakacistkę z Zarządu Zieleni – Olę Jasionowską. Na realizację lampionów zużyto ponad 110 metrów kwadratowych blachy i aż 1000 kg aluminium, co jest odpowiednikiem wagi tradycyjnych drewnianych tratw, które dawniej pływały po Wiśle. Największy lampion ma wysokość ponad 3 metry, dwa kolejne – 2 metry, a całość instalacji dopełnia 12 mniejszych lampionów, delikatnie zawieszonych nad głowami przechodniów.
Lampiony można podziwiać przez cały rok na bulwarze Flotylli Wiślanej, w pobliżu Płyty Desantu i wejścia do Portu Czerniakowskiego. Spacer po tej okolicy może zainspirować do spędzenia czasu na wodzie podczas rejsu, bo póki lód nie pokryje powierzchni Wisły, rejsy są nadal dostępne. Zimowy rejs to wyjątkowe doznanie, zwłaszcza na świątecznej łodzi, przykryci kocem i z gorącą herbatą w ręku – mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy do spraw Wisły.