Nowy program profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy dla warszawskich seniorek

Nowy program profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy dla warszawskich seniorek

Stolica naszego kraju, Warszawa, właśnie wprowadza innowacyjny program profilaktyczny skierowany do kobiet, który nosi nazwę „Niezłomne Warszawianki”. Jest to inicjatywa dedykowana specjalnie dla seniorów zamieszkujących Warszawę, którzy osiągnęli wiek 65 lat.

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która prowadzi do zwiększenia prawdopodobieństwa złamań ze względu na obniżoną wytrzymałość mechaniczną kości. Ta wytrzymałość jest regulowana przez gęstość mineralną i jakość tkanki kostnej. W naszym kraju na osteoporozę cierpi ponad 2 miliony ludzi, jednak tylko 30% z nich jest świadoma swojej choroby. Kobiety po menopauzie są szczególnie narażone na ryzyko złamań spowodowanych osteoporozą.

Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, podkreśla wagę nowego projektu zdrowotnego stworzonego z myślą o kobietach zamieszkujących stolicę. Co roku, ponad 7 tysięcy starszych kobiet mieszkańców Warszawy będzie miało szansę na skorzystanie z dedykowanych badań i opieki medycznej oferowanych w ramach programu „Niezłomne Warszawianki”.

Program ten umożliwi przeprowadzenie szczegółowych badań oraz ocenę ryzyka wystąpienia poważnych złamań spowodowanych osteoporozą, przy użyciu narzędzia FRAX. Pacjentki, które w narzędziu FRAX otrzymają wyniki dziesięcioletniego ryzyka poważnych złamań osteoporotycznych, poddane zostaną pomiarowi gęstości mineralnej kości za pomocą badania densytometrycznego.

„Niezłomne Warszawianki” to nie tylko badania medyczne, ale również różnorodne działania edukacyjne. W tym celu, przy współpracy z ekspertami z Narodowego Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, stworzony został poradnik dla lekarzy i innych specjalistów oraz broszura informacyjna dla pacjentek i ich bliskich. – mówi Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna m.in. za obszar miejskiej polityki zdrowotnej.

Kobiety zainteresowane udziałem w programie „Niezłomne Warszawianki” muszą spełniać określone warunki. Muszą być mieszkańcami Warszawy, mieć co najmniej 65 lat i wyrazić zgodę na udział w programie. Dodatkowo, nie mogą one uczestniczyć w podobnym programie finansowanym ze środków publicznych ani wykonywać densytometrii w ciągu ostatnich 2 lat.

Jarosław Jóźwiak, przewodniczący Komisji Zdrowia Rady m.st. Warszawy, podkreśla, że dzięki funduszom przeznaczanym rokrocznie przez Radę miasta stołecznego Warszawy na programy profilaktyki i ochrony zdrowia, mogą oni realizować wiele inicjatyw mających na celu poprawę stanu zdrowia mieszkańców stolicy. Program wykrywania i leczenia osteoporozy ma dla nich szczególne znaczenie.