Obchody 80-lecia Powstania Warszawskiego: wręczenie odznaczeń państwowych powstańcom i ich potomkom

Obchody 80-lecia Powstania Warszawskiego: wręczenie odznaczeń państwowych powstańcom i ich potomkom

Rozpoczęcie obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego miało miejsce w formie uroczystości wręczenia medali i orderów państwowych powstańcom i ich rodzinom, które odbyło się przed siedzibą Muzeum Powstania Warszawskiego. Wśród licznych uczestników znajdowali się m.in. prezydent Polski, Andrzej Duda, prezydent miasta Warszawy, Rafał Trzaskowski, a także sami powstańcy wraz z rodzinami oraz setki harcerzy.

Zgromadzonych na terenie Parku Wolności przywitał Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski, podkreślając heroizm powstańców, którzy udowodnili, że wolność jest najważniejszą wartością zarówno dla jednostek, jak i dla całych narodów. Następnie prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia weteranom powstania. Część z nich, przyznane pośmiertnie, odebrali potomkowie bohaterów.

Prezydent Andrzej Duda przypomniał o walce Polaków o wolność i ich determinacji do przetrwania pomimo zniknięcia Polski z mapy. Wskazał na fakt, że prawie każdy żołnierz powstania warszawskiego był ranny lub poległ. Mimo lat dyskusji i pytań o sensowność powstania, prezydent Duda stwierdził, że ostatnio nie słyszy się już głosów kwestionujących ten czyn zbrojny.

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, mówił o wartościach, za które walczyli warszawiacy w 1944 roku. Uczcił też pamięć niedawno zmarłych powstańców, którzy przez całe życie aktywnie pracowali na rzecz upamiętnienia wydarzeń z czasów powstania. Zauważył, że liczba powstańców wciąż maleje i wyraził smutek związany z ich odejściem.

Prezydent Trzaskowski nawiązał również do obecnej sytuacji na Ukrainie, podkreślając znaczenie doświadczenia Powstania Warszawskiego dla młodego pokolenia, które zastanawia się nad sensem walki i poświęcenia za ojczyznę.

W imieniu powstańców wystąpił płk. Bogdan Bartnikowski, pilot i pisarz, a także skarbnik Związku Powstańców Warszawskich. Opowiedział o swoich doświadczeniach z ostatnich dni przed wybuchem powstania i ogromnej woli walki o wolność, która towarzyszyła mu i jego towarzyszom broni.

Na zakończenie uroczystości prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym cywilne ofiary powstania z 1944 roku.