Podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności Warszawa nawołuje do korzystania z komunikacji miejskiej
Obecnie odbywa się Europejski Tydzień Mobilności, który ma na celu promowanie zrównoważonego transportu miejskiego. W tym kontekście, 22 września Warszawa po raz kolejny apeluje do swoich mieszkańców o pozostawienie samochodów na parkingach lub w garażach. Zachęca tym samym do skorzystania z usług Warszawskiego Transportu Publicznego, w którym nie będzie konieczności kasowania biletów podczas najbliższej niedzieli.
Od północy do północy 22 września, mieszkańcy stolicy będą mogli bezpłatnie podróżować autobusami, tramwajami, metrem oraz pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej. Kasowniki zostaną wyłączone, a automaty biletowe nie będą sprzedawały biletów papierowych. Niemniej jednak, możliwy będzie zakup biletów długookresowych zakodowanych na kartach miejskich – informuje Katarzyna Strzegowska, dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego.
Dodatkowo, przewoźnicy kolejowi funkcjonujący na terenie samorządu – Koleje Mazowieckie i Warszawska Kolej Dojazdowa – również przygotowali specjalną ofertę. Wszystkie podróże na ich trasach będą bezpłatne w najbliższą niedzielę.
22 września stanowi doskonałą okazję dla tych, którzy zazwyczaj nie korzystają z transportu publicznego, do wypróbowania tej formy transportu w stolicy, aglomeracji warszawskiej i na terenie całego województwa mazowieckiego. Pociągi Kolei Mazowieckich docierają nawet do miejscowości odległych o kilkaset kilometrów od Warszawy – takich jak Czeremcha, położona przy granicy z Białorusią, oddalona aż o 200 km.
Podczas tego dnia, parkowanie na parkingach P+R będzie bezpłatne, umożliwiając następnie darmowe przemieszczanie się za pomocą komunikacji miejskiej. Warszawski Transport Publiczny obejmuje ponad trzy tysiące kilometrów tras tylko na terenie miasta.
Aktualnie Warszawski Transport Publiczny dysponuje ponad 1500 autobusami, około 400 składami tramwajowymi, 62 pociągami metra oraz 20 pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej, które codziennie kursują po Warszawie i jej aglomeracji. Te trasy obsługiwane są przez ponad 300 linii autobusowych, 24 tramwajowe, pięć linii SKM i dwie linie metra. W roku ubiegłym, z warszawskich środków komunikacji publicznej skorzystało 956 milionów osób.
Dzień bez Samochodu jest obchodzony w Polsce od 2004 roku. W ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności i Dnia bez Samochodu, mieszkańcy takich miast jak Warszawa, Wrocław, Białystok, Głogów, Jelenia Góra, Konin, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Nysa, Opole, Poznań, Stalowa Wola, Szczecin, Szczecinek, Toruń, Trójmiasto i Tychy mogą korzystać z darmowych przejazdów komunikacją miejską.