Podnoszenie standardów bezpieczeństwa przez służby ratunkowe: sprawdzian umiejętności w Porcie Praskim

Podnoszenie standardów bezpieczeństwa przez służby ratunkowe: sprawdzian umiejętności w Porcie Praskim

Dzisiejszy dzień w Porcie Praskim w Warszawie upłynął pod znakiem ćwiczeń służb ratunkowych. Te praktyczne testy wydolności i umiejętności przeprowadzane były na terenie Komisariatu Rzecznego Policji, mając na celu przygotowanie do zbliżającego się sezonu letniego. W organizację i realizację treningu zaangażowane były różne jednostki, m.in. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Straży Miejskiej m.st. Warszawy, Stołeczny WOPR, Stołeczna Grupa Wojewódzka IPA Region Wisła-Warszawa oraz Galera Jacht Klub Policjantów Wodnych.

O godzinie 11:00 rozpoczęły się zaplanowane ćwiczenia z ratownictwa wodnego o nazwie „Rescue 2024”. Oficjalne otwarcie wydarzenia miało miejsce za pomocą listu od Marszałka Województwa Mazowieckiego – pana Adama Struzika, skierowanego do wszystkich obecnych osób, ze szczególnym uwzględnieniem biorących udział w działaniach służb ratunkowych. Ciekawość obserwatorów, wśród których znaleźli się m.in. gen. bryg. Grzegorz Skorupski reprezentujący Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, pani Bożena Grybalow – Prezes Portu Praskiego Nowe Inwestycje czy pani Monika Jaroszuk – Dyrektor Biura Zarządu Cargotor, przyciągały działania ratownicze na wodzie.

Scenariusz dzisiejszych ćwiczeń „Rescue 2024” zakładał skomplikowany wypadek na wodzie – kolizję skutera wodnego z łodzią motorową, po której wybucha pożar. Co więcej, sternik skutera był pod wpływem alkoholu, a na łodzi znajdowały się dwie osoby, z czego tylko jedna miała założoną kamizelkę ratunkową. W wyniku uderzenia jeden z pasażerów łodzi, niestety bez asekuracji, wpada do wody i znika pod jej powierzchnią. Pożar na łodzi staje się niekontrolowany, a sternik bez odpowiedniego sprzętu gaśniczego musi opuścić płonącą jednostkę.

Działania służb ratunkowych podczas ćwiczeń były intensywnie monitorowane. Wykorzystywano do nich łodzie i pojazdy służbowe Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Miejskiej. Sprawdziła się także rola skutera wodnego z platformą Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz bezzałogowego systemu powietrznego Komendy Głównej Policji z zamontowanymi bojami pneumatycznymi służącymi do ratownictwa wodnego.

W trakcie przedsięwzięcia główny nacisk kładziono na podnoszenie poziomu współpracy między służbami ratunkowymi oraz testowanie najnowszych technologii i sprzętu. Celem wydarzenia było również promowanie bezpiecznych zachowań nad wodą, uświadamianie zagrożeń wynikających z wypoczynku nad zbiornikami wodnymi oraz zwracanie uwagi na istotność własnego bezpieczeństwa i osób bliskich. Całe zdarzenie ukazało tragiczne konsekwencje braku odpowiedniej asekuracji, takiej jak kamizelka ratunkowa czy asekuracyjna.

Po zakończeniu ćwiczeń „Rescue 2024” obecni na miejscu goście, w tym dzieci i młodzież szkolna, mogli aktywnie uczestniczyć w różnorodnych atrakcjach przygotowanych przez wiele instytucji, takich jak Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Centralny Wojskowy Klub Sportowy Legia Warszawa, Typhoon Polska Nurkowanie i Technika Nur-Tech, Sekcja Doboru Kadr Komendy Stołecznej Policji, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, grupa Twój Ratownik czy Robert Bosch z systemem monitoringu wizyjnego.

Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym służbom ratunkowym oraz gościom, którzy wykazali chęć pogłębienia swojej wiedzy i umiejętności. Podziękowania skierowano także do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodnemu i Kanalizacji za dostarczenie warszawskiej kranówki, która okazała się niezastąpiona podczas upalnego dnia.