Podsumowanie sezonu zimowego 2024/25 przez Zarząd Oczyszczania Miasta w Warszawie

Podsumowanie sezonu zimowego 2024/25 przez Zarząd Oczyszczania Miasta w Warszawie

Mimo, że obecna zima nie przyniosła dla stolicy dużych opadów śniegu, to jednak temperatury oscylujące wokół zera stopni Celsjusza sprawiły, że maszyny do posypywania ulic były w ruchu wielokrotnie. Teraz, kiedy wiosna zadomowiła się na stałe, Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) formalnie kończy sezon zimowy i dokonuje podsumowania.

Przez okres zimowy ZOM przeprowadził łącznie 39 operacji z wykorzystaniem pługoposypywarek. 18 z nich dotyczyło kompleksowo wszystkich dróg miejskich o łącznej długości 1500 km, po których jeżdżą autobusy miejskie. Pozostałe 21 operacji było skierowane wyłącznie na trasy najszybciej narażone na poślizg, jak mosty, wiadukty i ulice o dużej nachyleniu. Sezon rozpoczęto 21 listopada 2024 r., kiedy to pierwsze posypywarki rozpoczęły działanie, a ostatnia akcja odbyła się niedawno – 10 kwietnia 2025 r.

ZOM jest również odpowiedzialny za utrzymanie w czystości około 4 mln m kwadratowych chodników, na które składają się między innymi przystanki, schody, kładki oraz dojścia do metra. Wszystkie te miejsca były systematycznie odśnieżane i posypywane piaskiem w czasie sezonu zimowego.

W zakończonym sezonie zimowym śnieg padał raczej sporadycznie. Wielu interwencji służyło zapobieganiu gołoledzi w sytuacjach, gdy mimo dużej wilgotności, mgły lub opadów deszczu, temperatura utrzymywała się blisko zera stopni Celsjusza. Liczba 39 akcji jest typowa dla warunków panujących podczas zim w Warszawie. Tyle samo razy maszyny wyjechały na ulice trzy lata temu, a cztery lata temu było to 38 razy. Ostatnia zima była bardziej pracowita – pługoposypywarki musiały wyjeżdżać aż 47 razy – taka sama liczba jak w sezonie 2020/21.

Służby oczyszczania są w gotowości przez całą dobę przez pół roku, niezależnie od warunków atmosferycznych. Monitorują one prognozy pogody i aktualny stan nawierzchni za pomocą kontrolerów terenowych. Firmy pracujące dla ZOM muszą mieć dostępne pługoposypywarki i ekipy z szuflami, które na sygnał z Centrum Dowodzenia ZOM rozpoczynają działania. Za wykonane zadania otrzymują wynagrodzenie. Koszt utrzymania czystości na ulicach i chodnikach w ostatnim sezonie wyniósł około 53 mln złotych.