Potęgowanie świadomości bezpieczeństwa wśród kobiet: inicjatywy miejskie w Warszawie

Potęgowanie świadomości bezpieczeństwa wśród kobiet: inicjatywy miejskie w Warszawie

Tydzień Bezpieczeństwa upływa pod znakiem działań edukacyjnych mających na celu rozwijanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach zagrożeń. Dziś skupiamy się na bezpieczeństwie kobiet, zaś Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski kontynuuje swoją misję doskonalenia standardów bezpieczeństwa transportu pasażerskiego w stolicy.

Dzień poświęcony bezpieczeństwu kobiet jest świetną okazją do zwrócenia uwagi na kluczowe zagadnienia związane z ochroną warszawianek. To chwila pełna edukacji, wsparcia i solidarności. W ramach naszego programu „Warszawa chroni” wiele inicjatyw zostało skoncentrowanych właśnie na kobietach – powiedział prezydent miasta, Rafał Trzaskowski, podczas dzisiejszej wizyty na stoiskach służb prezentujących swoją działalność.

Specjalny namiot „Warszawa chroni”, który został ustawiony przed Pałacem Kultury i Nauki od strony Al. Jerozolimskich, oferuje możliwość rozmowy ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo, udział w konkursach i dostęp do materiałów promocyjnych.

W ramach dzisiejszego programu do godz. 17.00 odbywają się pokazy oraz krótkie szkolenia z samoobrony dla kobiet, realizowane przez Straż Miejską m.st. Warszawy oraz policjantów z Wydziału Doskonalenia Zawodowego Komendy Stołecznej Policji w Zespole Szkół im. Michała Konarskiego przy ul. Okopowej 55A. Plan na resztę dni Tygodnia Bezpieczeństwa organizowanego przez poszczególne dzielnice można znaleźć na stronie.

Bezpieczeństwo przewozów w taksówkach czy za pomocą aplikacji jest jednym z najbardziej istotnych zagadnień, które w dużym stopniu dotyczy kobiet. Dlatego też, 7 października, prezydent Rafał Trzaskowski skierował do Ministra Infrastruktury pismo, w którym proponuje zmiany w ustawie o transporcie drogowym. Rozwiązania proponowane przez prezydenta mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów i ułatwienie kontroli organom uprawnionym. Szczególną uwagę prezydent zwraca na propozycję, by osoba prowadząca taksówkę nie mogła wcześniej być skazana za przestępstwa takie jak: umyślne przestępstwo w komunikacji, naruszenie intymności seksualnej czy napaść z powodu ksenofobii. Często bowiem zdarzają się przypadki zatrudniania kierowców skazanych za przestępstwa z tych kategorii.

W kwestii bezpieczeństwa przewozów osobowych, miasto współpracuje ze stołeczną policją. Od listopada 2022 roku trwa kampania społeczna „Świadomość”, w ramach której policjanci prowadzą szkolenia dotyczące bezpiecznego korzystania z transportu na aplikację. Komenda Stołeczna Policji wyprodukowała nawet film edukacyjny o tym samym tytule, który jest wykorzystywany podczas spotkań edukacyjnych i prewencyjnych.

Policjanci Komendy Stołecznej Policji regularnie uczestniczą także w szkoleniach z zakresu procedury „Niebieska Karta” i współpracują z różnymi podmiotami, takimi jak warszawskie Centrum Praw Kobiet. Na stronie internetowej Komendy Stołecznej Policji publikowane są informacje dotyczące przemocy psychicznej i fizycznej oraz postępowania w sytuacji wystąpienia takiego zjawiska.

Straż Miejska realizuje projekt „Bezpieczna Warszawianka” od ponad 20 lat. W bezpłatnych kursach uczestniczyło już ponad 4 tys. kobiet. Uczestniczki uczą się unikania i identyfikacji zagrożeń, a instruktorzy pokazują, jak należy prawidłowo zachować się w sytuacji zagrożenia. W trakcie zajęć strażnicy pokazują, jak skutecznie zwrócić się o pomoc do osób postronnych oraz prezentują podstawowe sposoby obezwładnienia napastnika. Część kursu poświęcona jest też podstawom udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Kurs, który do niedawna odbywał się głównie na obiektach Straży Miejskiej, ma teraz swoje edycje dzielnicowe, a w tym roku po raz pierwszy zostały zorganizowane zajęcia wakacyjne. Warto dodać, że męska wersja kursu „Bezpieczny Warszawiak” powstała dopiero, gdy na czele formacji stanęła pierwotna kobieta.