Projekt "Floralna Warszawa" – Tradycja z Przedwojennej Historii Kontynuowana w Współczesnym Stylu

Projekt "Floralna Warszawa" – Tradycja z Przedwojennej Historii Kontynuowana w Współczesnym Stylu

„Floralna Warszawa”, to nie tylko projekt, ale bogata tradycja, sięgająca swymi korzeniami czasów przedwojennych. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy oraz różnymi partnerami, rozwijają go dalej, popularyzując ogrodnictwo, upowszechniając fascynację kwiatami i kierując wsparcie na miejską bioróżnorodność. Projekt kończy się konkurencją na najbardziej efektowne balkony i ogrody.

Od momentu pojawienia się pierwszych oznak nadchodzącej wiosny rozpoczynają się bezpłatne szkolenia, spotkania oraz edukacyjne spacery. Odbywają się one w Edukacyjnym Pawilonie Kamień, parkach stolicy, a także na terenie działek ogrodniczych. Uczestnicy zdobywają umiejętności sadzenia, siewu, pielęgnacji roślin oraz ich leczenia zarówno w ogrodzie jak i na balkonach. Edukacja obejmuje również ekologiczne ogrodnictwo i ochronę bioróżnorodności miejskiej. Pokazywane jest bogactwo warszawskiej zieleni i inspiracje do upiększania swojego otoczenia.

Spotkania i warsztaty ogrodnicze są stałym elementem kalendarza. Organizowane są „Czwartki z Ogrodem” w Edukacyjnym Pawilonie Kamień. Te serie warsztatów prowadzą eksperci, specjaliści Zarządu Zieleni oraz partnerzy projektu, którzy dzielą się swoim doświadczeniem i pomagają w przygotowaniach do konkursu. Najbliższe zajęcia odbędą się 27 marca. Szczegółowy program oraz informacje o rejestracji dostępne są na stronie wydarzenia.

W tym roku spotkania zorganizowane zostały również przez Rodzinne Ogrody Działkowe. Podczas edukacyjnych pikników mieszkańcy mogą skorzystać z wielu atrakcji. Oficjalne rozpoczęcie sezonu ogrodniczego i tegorocznej edycji konkursu zaplanowane jest na 10 maja w Parku Żeromskiego. Harmonogram wydarzeń w ramach „Floralnej Warszawy” można znaleźć na stronie projektu. Udział jest bezpłatny, jednak na niektóre spotkania wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

42. edycja konkursu „Floralna Warszawa” odbędzie się w tym roku. Każda dorosła osoba zamieszkująca Warszawę może wziąć udział, a także spółdzielnie, instytucje, placówki oświatowe, punkty usługowe czy gastronomiczne. Rejestracja zgłoszeń będzie trwać od 15 maja do 30 czerwca 2025 r. w siedmiu kategoriach. W tym roku po raz pierwszy w historii konkursu zostanie wyróżniona miejska natura. Nagroda Bioróżnorodności zostanie przyznana za ulubione obszary niezagospodarowanej zieleni, naturalną roślinność, dzikie zakątki czy łąki zgłaszane przez mieszkańców. Zwycięskie miejsce zostanie wybrane przez publiczność podczas głosowania online od 1 do 30 sierpnia. Wyniki zostaną ogłoszone na pikniku finałowym 13 września na Polu Mokotowskim.