Rozkwit zieleni w mieście: Otwarcie nowego parku liniowego przy ul. Suwak

Rozkwit zieleni w mieście: Otwarcie nowego parku liniowego przy ul. Suwak

Położony między mieszkaniowymi blokami, hotelami, biurowcami oraz linią kolejową przy ulicy Suwak, nowo wybudowany park linearny o powierzchni 20 tysięcy metrów kwadratowych jest już dostępny dla mieszkańców. To teren, który dotychczas pozostawał niezagospodarowany, dziś zamienił się w zielone płuca na pograniczu Mokotowa, Ursynowa i Ochoty.

Park ten jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców oraz lokalnych organizacji i fundacji. Wyposażono go w nowe ścieżki z mineralnej nawierzchni, ustawiono tam 60 ławek i ponad 90 latarni. Dla relaksu rodziców przewidziano drewniane leżaki, skąd mogą oni obserwować radosne zabawy swoich dzieci w piaskownicach. Wiosną planowane jest także umieszczenie hamaków.

Charakter tego miejsca tworzy przede wszystkim różnorodna roślinność, która pokrywa około 14 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni parku. Posadzono tu 40 drzew, w tym takie ozdobne gatunki jak jabłonie, klony czy lipy. Trawniki i łąka kwietna, które zasiano na obszarze 5400 metrów kwadratowych, dodają uroku temu miejscu.

Rosną tu także rośliny o wyjątkowym wyglądzie i zapachu, które wiosną przyciągają uwagę przechodniów. Wśród nich znajdują się m.in. przetacznik, krwawnik, szałwia, poziomka, czyściec, irys oraz mięta. Ozdobą parku są również trawy takie jak śmiałek darniowy i turzyca oraz krzewy: dereń, jaśminowiec, tawuła, dzika róża, bez czarny, lilak, kalina i pęcherznica. Przyciąga wzrok istniejące runo z bluszczu pospolitego, obok którego umieszczono pomost. Za bogatą zielenią w parku odpowiadają również wolontariusze – pracownicy firmy AstraZeneca posadzili byliny, krzewy i trawy ozdobne zakupione przez firmę z funduszu Zielony.

Na terenie parku utworzono trzy niecki infiltracyjne do gromadzenia wody deszczowej, które mają chronić zarówno przed podtopieniami, jak i suszą. Rośliny porastające ogrody deszczowe są przystosowane do różnych warunków atmosferycznych. Stanowią one jednocześnie schronienie dla fauny miejskiej.

Prowadzącym inwestycję był Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, budowę zrealizowała firma Baobab Brandys, a autorem projektu parku jest pracownia LS-Project Maciej Sikorski.