Rusza 15. edycja konkursu Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego z pulą 3 mln zł

Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy (MWFF) ogłosił start 15. edycji swojego konkursu, który ma na celu wsparcie produkcji filmowych. Do wygrania jest łączna suma 3 milionów złotych. Na zgłoszenia do konkursu organizatorzy czekają aż do 7 kwietnia.
Kryterium, które muszą spełniać zgłaszane projekty filmowe, to związanie produkcji z Warszawą lub województwem mazowieckim. Termin składania wniosków upływa 7 kwietnia o godzinie 15:00. Co ważne, środki finansowe przyznane w ramach konkursu muszą być wykorzystane do końca roku 2025.
Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy zaistniał w roku 2010 dzięki finansowemu wsparciu Urzędu m.st. Warszawy, Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Mazowieckiego Instytutu Kultury. Głównym celem funduszu jest promocja regionu poprzez wspieranie realizacji filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych na terenie województwa mazowieckiego i Warszawy. Do tej pory MWFF dofinansował ponad 110 filmów, wśród których znalazły się takie tytuły jak „Zielona granica”, „Akademia Pana Kleksa cz. 1”, „Zimna wojna”, „Miasto 44” „Ostatnia rodzina” i „Film balkonowy”. W roku ubiegłym aż 13 produkcji otrzymało wsparcie finansowe.W roku ubiegłym na terenie Warszawy powstało wiele filmowych produkcji. Polskie i międzynarodowe ekipy filmowe wykorzystywały jako plany zdjęciowe kultowe ulice, opuszczone fabryki oraz malownicze plenery podwarszawskie. Łącznie wydano 697 zezwoleń na kręcenie zdjęć, co zaowocowało 1276 dniami zdjęciowymi. Najbardziej popularnymi lokalizacjami były Śródmieście, Praga Północ, Mokotów i Praga Południe.
Rok 2024 przyniósł nam między innymi produkcję filmu „Napad”, opowiadającego o prawdziwych wydarzeniach związanych z napadem na jeden z warszawskich banków. Twórcy filmu stanęli przed wyzwaniem odtworzenia krajobrazu Warszawy z okresu transformacji, szukając odpowiednich miejsc w niezgentryfikowanych rejonach Woli i Pragi. Równocześnie trwały prace nad filmem „Zima pod znakiem Wrony”, osadzonym w realiach stanu wojennego. W obu tych produkcjach wykorzystano charakterystyczne dla stolicy miejsca, takie jak Pałac Kultury i Nauki czy hotel Sofitel Victoria.
Warszawa i jej okolice były też miejscem zdjęć do wielu seriali, takich jak kolejny sezon „Klangoru”, „Edukacja XD” czy komediowej opowieści „Minuta Ciszy 2”. Co roku na terenie stolicy kręcone są także filmy krótkometrażowe. Studenci szkół filmowych oraz młodzi twórcy realizujący filmy w ramach programu Trzydzieści Minut Studia Munka SFP wykorzystali na swoje plany zdjęciowe między innymi Park Morskie Oko, Ogródek Jordanowski na Saskiej, Park Skaryszewski oraz Salę Zabaw „Fikołki” w Galerii Północnej na Białołęce.