Stolica Polski poszerza swój program kastracji i czipowania zwierząt: więcej umów z klinikami weterynaryjnymi

Stolica Polski poszerza swój program kastracji i czipowania zwierząt: więcej umów z klinikami weterynaryjnymi

Warszawa, jako stolica Polski, podejmuje kolejne działania na rzecz opieki nad zwierzętami domowymi. Miasto zawarło dodatkowe kontrakty z klinikami weterynaryjnymi na przeprowadzanie zabiegów kastracji oraz czipowania zwierząt. Oferowane usługi będą dostępne w kilkunastu placówkach.

Od maja tego roku, warszawiacy mieli możliwość skorzystania z miejskiego programu, który obejmował kastrację i czipowanie ich pupili. Program ten cieszył się dużym powodzeniem, a władze miasta dostrzegły potrzebę jego rozbudowy. W związku z tym przeprowadzono dodatkowe postępowanie mające na celu wybór kolejnych lecznic. Dzisiaj podpisano umowy z nowo wyselekcjonowanymi klinikami.

Zabiegi kastracji będą oferowane przez 15 wybranych przychodni weterynaryjnych, które są rozlokowane w różnych częściach miasta. Z kolei czipowanie zwierząt będzie dostępne w 20 placówkach. Ostatecznie usługi te będą dostępne dla mieszkańców ponad połowy dzielnic Warszawy. Pełna lista tych placówek jest dostępna na stronie miasta.

Regulacje dotyczące korzystania z programu nie uległy zmianie – zabieg można przeprowadzić w dowolnej dzielnicy, bez względu na miejsce zamieszkania właściciela zwierzęcia. Najważniejszym wymogiem jest bycie mieszkańcem Warszawy.

Na dofinansowanie tego programu, miasto przeznaczyło łącznie 3 mln zł na lata 2021-2022. Możliwość skorzystania z finansowania będzie dostępna do końca listopada 2025 roku lub do momentu wyczerpania funduszy.

Zabiegi kastracji będą dostępne dla zwierząt, które mają przynajmniej 6 miesięcy i spełniają warunki do przeprowadzenia znieczulenia ogólnego. Zwierzę musi być także wcześniej czipowane. W przypadku psów, konieczne jest dodatkowo posiadanie aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Każdy właściciel może skorzystać z dofinansowania na te zabiegi dla maksymalnie dwóch zwierząt rocznie.

Z kolei czipowanie jest możliwe dla zwierząt, które ukończyły 12 tygodni życia. Psy muszą posiadać aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.