Święto Wisły: festiwal kultury i rekreacji nad warszawskim brzegiem największej polskiej rzeki

Święto Wisły: festiwal kultury i rekreacji nad warszawskim brzegiem największej polskiej rzeki

Tradycyjnie, pierwsza sobota września w Warszawie obchodzona jest jako Dzień Wisły. W tym roku, na przestrzeni całego dnia wszystkie bulwary oraz plaże w stolicy staną się miejscem niezliczonych wydarzeń artystycznych. Podczas konferencji prasowej prowadzonej na Płycie Desantu nad Wisłą, prezydent miasta stołecznego Warszawy – Rafał Trzaskowski, wraz ze swoim zespołem, podzielił się planami na przyszłość dotyczącymi tej nadwiślańskiej inicjatywy.

Podczas spotkania z dziennikarzami, Rafał Trzaskowski zaprosił mieszkańców i gości Warszawy do dołączenia do Święta Wisły, które jak co roku obfitować będzie w różne atrakcje. Prezydent Trzaskowski podkreślił rolę Dzielnicy Wisła w utrzymaniu letniego charakteru miasta oraz zachęcił do aktywnego spędzenia czasu nad rzeką.

„Cieszę się, że możemy spotkać się na świeżym powietrzu w tak pięknej pogodzie – nad Wisłą, która jest sercem miasta i stanowi najpiękniejszą nieoficjalną dzielnicę Warszawy. Trudno uwierzyć, że przez lata po II wojnie światowej, miasto zwrócone było plecami do Wisły. Na szczęście to się zmienia i coraz częściej spędzamy czas nad rzeką. Dla władz miasta stołecznego, Wisła jest prawdziwym skarbem, dlatego organizujemy tu wiele wydarzeń” – mówił Rafał Trzaskowski.

W tym roku, Święto Wisły rozpocznie Wioślana Masa Krytyczna, gdzie uczestnicy będą mogli popłynąć jednym z ponad 100 kajaków, SUP-ów i innych jednostek bezsilnikowych. Organizatorzy przygotowali kilka tras o różnym stopniu trudności. To doskonała okazja do spędzenia przedpołudnia na wodzie królowej polskich rzek.

Przez cały dzień dostępne będą miejsca na pokładach 20 rejsów i przepraw w ramach stołecznej żeglugi pasażerskiej. Specjalne taksówki wodne zapewnią transport nie tylko z brzegu na brzeg, ale także umożliwią dotarcie na czas do kolejnych wydarzeń kulturalnych planowanych na ten dzień.

Wisła JEST – to hasło przewodnie tegorocznej kampanii promującej uroki stołecznej rzeki już od dekady. W ramach inicjatywy stworzono ofertę różnorodnych atrakcji sportowych, wodniackich, rekreacyjnych, edukacyjnych i kulturalnych. Nad rzeką każdy może spędzić czas blisko natury, odpoczywając na piaszczystych plażach czy spacerując ścieżką rekreacyjną w nadwiślańskim lesie łęgowym.

„W tym roku skupialiśmy się przede wszystkim na wodzie i jej znaczeniu w mieście. Z jednej strony są to deszcze nawalne, ale z drugiej okresy suszy hydrologicznej. Sami państwo widzą, jak niski jest stan wody w Wiśle. W każdej kolejnej kampanii skupiamy się na edukacji społeczeństwa, aby korzystać z zasobów wodnych z szacunkiem oraz uczulić na fakt, że każdy z nas jest za nie odpowiedzialny” – powiedziała Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy.

Na przestrzeni sezonu letniego liczba osób korzystających z propozycji Dzielnicy Wisła wyniosła 19 tysięcy. Wśród najpopularniejszych atrakcji były bezpłatne leżaki oraz wypożyczalnia książek.

Zakończenie sezonu letniego nad Wisłą nie oznacza końca atrakcji. We wrześniu zaplanowano wiele dodatkowych wydarzeń, w tym między innymi Międzynarodowy turniej padla na korcie na Płycie Desantu (14 września), Wszechstronna Amatorska Liga Sprawności (14, 21 i 28 września), wielkie sprzątanie nad Wisłą (21 września) czy Nadwiślańska równonoc w Dzielnicy Wisła (22 września).