Szereg kontroli drogowych w Warszawie w reakcji na nielegalne uliczne wyścigi

Szereg kontroli drogowych w Warszawie w reakcji na nielegalne uliczne wyścigi

W ciągu ostatniego weekendu, funkcjonariusze stołecznej policji przeprowadzili kontrolę 558 samochodów, nakładając łącznie 308 karnych mandatów o wartości 134 550 złotych. Zatrzymali również 55 dowodów rejestracyjnych i 20 praw jazdy. Wobec 19 kierowców złożono wnioski do sądu o ukaranie, a dwóch osób zostało zatrzymanych. Działania te były odpowiedzią na nielegalne wyścigi uliczne organizowane na terenie Warszawy i okolicznych powiatów.

Nielegalne wyścigi na publicznych drogach stwarzają ogromne ryzyko dla bezpieczeństwa ruchu drogowego i obniżają poczucie bezpieczeństwa wśród kierowców. Wiele z tych samochodów jest modyfikowanych, generujących nadmierny hałas, który zakłóca spokój okolicznych mieszkańców. Z tego względu, podczas przeprowadzanych ostatnio działań, policjanci nie stosowali ulg dla kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego.

Zastosowane działania miały miejsce zarówno w stolicy, jak i na terenach podwarszawskich. Głównym celem tych działań była poprawa warunków bezpieczeństwa na drogach. Policja wykorzystała znaczne zasoby i siły, takie jak policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, grupy SPEED, wykorzystującej oznakowane i nieoznakowane pojazdy wyposażone w video-rejestratory, sonometry oraz drony, policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową, Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP, Oddziału Prewencji Policji, a także funkcjonariusze z lokalnych komend.

Podczas prowadzonych od piątku do niedzieli działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa, policjanci skupili uwagę szczególnie na kierowców przekraczających prędkość, przejawiających agresywne zachowania na drodze oraz tych, których pojazdy były technicznie niesprawne.

Jednocześnie pragniemy podkreślić, że te działania to tylko część szeroko zakrojonych starań policji o poprawę bezpieczeństwa na drogach. Regularnie przeprowadzane są również akcje takie jak „Prędkość” i „Ciche Miasto II”. Bezpieczne drogi to wspólne dobro nas wszystkich – policji, samorządów, mieszkańców i organizacji działających na rzecz bezpieczeństwa. Każdy z nas ma swoją rolę do odegrania w tym systemie.