Tragiczna w skutkach jazda na hulajnodze elektrycznej pod wpływem alkoholu

Tragiczna w skutkach jazda na hulajnodze elektrycznej pod wpływem alkoholu

Podczas piątkowego wieczoru, mężczyzna z gminy Nasielsk, mający 40 lat, przewoził na hulajnodze elektrycznej swoją starszą o 3 lata siostrę. Nagle, doszło do upadku pojazdu, co skutkowało kontuzjami 43-letniej kobiety i koniecznością jej hospitalizacji. Przy bliższym oględzinach okazało się, że prowadzący hulajnogę miał we krwi prawie 2,5 promila alkoholu. Policja apeluje do wszystkich uczestników ruchu drogowego o trzeźwość za kierownicą, gdyż jazda pod wpływem alkoholu może prowadzić do tragicznych w skutkach wypadków.

Następnego dnia wieczorem (03.08.br.), dokładnie po godzinie 19:00, dyżurny komisariatu w Nasielsku został powiadomiony o zdarzeniu w Głodowie Wielkim, na terenie gminy Nasielsk. Natychmiast wysłani na miejsce policjanci ustalili, że 40-letni operator hulajnogi wywrócił się na drodze. Mężczyzna przewoził na pojeździe swoją 43-letnią siostrę, która w wyniku upadku doznała obrażeń i została przewieziona do szpitala. Badania medyczne wykazały, że mieszkanka gminy Ciechanów nie wymaga dalszego leczenia szpitalnego.

Policjanci zauważyli alkohol w oddechu 40-latka. Dalsze badania potwierdziły ich przypuszczenia – mężczyzna miał prawie 2,5 promila alkoholu we krwi, co prawdopodobnie doprowadziło do utraty kontroli nad pojazdem i spowodowało wypadek. Policjanci z drogówki w Nowym Dworze ukarali nieodpowiedzialnego operatora hulajnogi mandatem karnym w wysokości 2500 zł za jazdę pod wpływem alkoholu i dodatkowym mandatem 1100 zł za spowodowanie wypadku drogowego.

Pragniemy przypomnieć, że operator hulajnogi elektrycznej jest zobligowany do poruszania się po drodze dla rowerzystów lub pasie ruchu dla rowerów – z maksymalną prędkością 20 km/h. Dodatkowo, jeśli nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, operator może korzystać z jezdni z ograniczeniem prędkości do 30 km/h – również z prędkością nieprzekraczającą 20 km/h. Operator hulajnogi może poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych tylko w wyjątkowych okolicznościach, tj. gdy chodnik jest położony wzdłuż jezdni z dozwoloną prędkością powyżej 30 km/h i brakuje wyznaczonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów – pod warunkiem zachowania poniższych zasad:

  • poruszanie się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
  • zachowanie szczególnej ostrożności,
  • ustępowanie pierwszeństwa pieszym i nieutrudnianie im poruszania się.

Pragniemy również przypomnieć, że jazda na hulajnodze elektrycznej pod wpływem alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) jest karana mandatem w wysokości 1000 złotych, a jazda w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) skutkuje mandatem karnym w wysokości aż 2500 złotych.