Upamiętnienie Jana Kuronia, Vivian Silver, Amera Abu Sabila oraz Andrzeja i Klemensa Szeptyckich w Ogrodzie Sprawiedliwych w Warszawie

Upamiętnienie Jana Kuronia, Vivian Silver, Amera Abu Sabila oraz Andrzeja i Klemensa Szeptyckich w Ogrodzie Sprawiedliwych w Warszawie

Dziś w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych złożono hołd pamięci Jackowi Kuroniowi, Vivian Silver, Amerowi Abu Sabila oraz braciom Andrzejowi i Klemensowi Szeptyckim. Ci wybitni ludzie zostali uhonorowani symbolicznymi kamieniami, zlokalizowanymi na terenie dawnego getta.

Życiorysy tych osób, które symbolizują kamienie i drzewa w Ogrodzie Sprawiedliwych, mogłyby służyć jako treść podręcznika dla młodych pokoleń. Podręcznika opowiadającego o odwadze, godności, solidarności, trosce i poświęceniu – zauważyła Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka miasta st. Warszawy. Dodała także, że takie miejsce uczy nas czujności oraz promuje dialog i rozmowę, nie tylko upamiętniając wydarzenia przeszłości.

Tytuł Sprawiedliwego nadawany jest pośmiertnie osobom, które podczas nazizmu i komunizmu a także w czasie ludobójstw, masowych mordów i zbrodni przeciwko ludzkości dokonanych w XX i XXI wieku, ratowały życie innych lub broniły ludzkiej wolności i godności.

Każdego roku 6 marca, w Dniu Pamięci o Sprawiedliwych w Europie, ogłasza się nazwiska tych, którzy zostali uhonorowani. Wyboru dokonuje Komitet Ogrodu Sprawiedliwych, składający się z osobistości ze świata edukacji, kultury oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych.

W tym roku upamiętniono Jacka Kuronia, działacza opozycji antykomunistycznej i współtwórcę Komitetu Obrony Robotników; Vivian Silver – kanadyjsko-izraelską działaczkę na rzecz praw kobiet i pokoju na Bliskim Wschodzie, zamordowaną w ataku terrorystycznym Hammasu 7 października 2023 roku; Amera Abu Sabila – izraelskiego Araba z Abu Talul na pustyni Negew, który zginął pomagając uciekającej przed atakami Hamasu żydowskiej rodzinie 7 października 2023 roku; oraz braci Andrzeja i Klemensa Szeptyckich – duchownych greckokatolickich z początku XX wieku, którzy poświęcili swoje życie działaniom na rzecz społeczności ukraińskiej.

Ogród Sprawiedliwych ma symboliczne znaczenie nie tylko dla Warszawy, ale również dla historii Europy i świata. Usytuowany na terenie dawnego getta warszawskiego, stanowi pamięć o 400 tysiącach jego mieszkańców, którzy zostali brutalnie zamordowani podczas II wojny światowej.