Warszawa nieustannie inwestuje w edukację: 12 nowych szkół i 26 przedszkoli oddanych do użytku
Pomimo wielu wyzwań, z jakimi przyszło się zmierzyć polskiemu systemowi edukacji w ostatnich latach, miasto Warszawa nie ustaje w dokonywaniu inwestycji w tym sektorze. Znaczący postęp został osiągnięty mimo reform systemu oświaty, prób centralizacji oraz pandemii i konfliktu na Ukrainie. W ciągu minionych czterech lat stolica Polski może poszczycić się powstaniem dwunastu nowych szkół oraz dwudziestu sześciu przedszkoli, co jest dowodem na zdecydowanie prezydenta miasta, Rafała Trzaskowskiego, do inwestowania w edukację najmłodszych mieszkańców.
Nowo powstałe placówki są budowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i szacunku dla środowiska. Jednocześnie, pomimo ograniczenia dochodów budżetowych miasta, przeprowadzono modernizacje i remonty wielu spośród ponad 800 istniejących obiektów oświatowych. Ponadto, są już w toku kolejne inwestycje: pięć szkół i cztery przedszkola są obecnie w trakcie budowy, a miasto zabezpieczyło na ten cel ponad 920 milionów złotych na najbliższe trzy lata.
Wśród wielu inwestycji warto wymienić zespół szkolno-przedszkolny na Bemowie, który powstaje kosztem ponad 126 mln zł. Podobna inwestycja realizowana jest przy ulicy Hennela w Ursusie oraz na Białołęce. Do niedawno zakończonych projektów należy rozbudowa i modernizacja szkoły podstawowej przy ulicy Podróżniczej oraz budowa nowoczesnego liceum ogólnokształcącego w Wesołej, które ma pomieścić 600 uczniów. W ramach rozbudowy Centrum Nauki Kopernik zrealizowano również Pracownię Przewrotu Kopernikańskiego.
Nie zapominając o najmłodszych mieszkańcach, Warszawa kontynuuje rozwijanie Warszawskiego Programu Żłobkowego. Dzięki niemu ponad 17 tysięcy dzieci do trzeciego roku życia ma zapewnioną bezpłatną opiekę. Przewiduje się, że w przyszłym roku powstanie kolejny tysiąc miejsc w nowych placówkach w różnych dzielnicach miasta.
W latach 2019-2023 miasto przeznaczyło na inwestycje w obszarze oświaty ponad 1 miliard 775 milionów złotych, a na remonty istniejących placówek jeszcze dodatkowe 550 milionów złotych. Planowane są również inwestycje w odnawialne źródła energii w budynkach oświatowych, co pozwoli na ograniczenie kosztów ich utrzymania.