Warszawa upamiętnia 85. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę z 17 września 1939 roku
Władze stolicy, organizacje zrzeszające weteranów oraz mieszkańcy Warszawy oddali hołd ofiarom sowieckiej agresji na Polskę, której 85. rocznica przypadała na 17 września. W wyniku ataku Związku Sowieckiego rozpoczęło się okupowanie Polski, co później doprowadziło do rzezi katyńskiej i masowych deportacji Polaków na tereny wschodnie. W wyniku tych wydarzeń, tysiące osób straciły życie podczas transportu z powodu niewystarczających warunków czy w czasie pobytu w obozach pracy.
Data 17 września jest kolejnym smutnym dniem w kalendarzu polskiej historii. Podczas trwającej trzy tygodnie walki Polski z niemieckim najeźdźcą, od strony wschodniej wkroczyły siły armii sowieckiej. Ten atak był możliwy dzięki tajnemu porozumieniu z Hitlerowską III Rzeszą, znanemu jako pakt Ribbentrop-Mołotow. Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy, podczas uroczystości na Muranowie, podkreśliła jak niebezpieczne mogą być takie tajne porozumienia i brak przejrzystości w polityce międzynarodowej.
Lech Parell, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, przypomniał o tragicznym losie osób deportowanych przez Sowietów. Wspominał o bohaterstwie polskich żołnierzy, obrońcach wschodnich kresów Rzeczpospolitej oraz cywilnych ofiarach sowieckiej agresji. Przekazał również niepokojącą wiadomość o nowych imperialnych ambicjach Rosji, prawnej i historycznej sukcesorze Związku Sowieckiego.
Podczas wtorkowych uroczystości przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie odbyła się wspólna modlitwa międzyreligijna, złożono wieńce oraz wspólnie zaśpiewano Hymn Sybiraków.