Zakończona przebudowa ulicy Brackiej w centrum Warszawy: Z zastawionej samochodami uliczki w malowniczy, zielony deptak

Zakończona przebudowa ulicy Brackiej w centrum Warszawy: Z zastawionej samochodami uliczki w malowniczy, zielony deptak

Przebudowa fragmentu ulicy Brackiej w warszawskim Śródmieściu dobiegła końca. Ta dawniej zapchana przez parkujące pojazdy droga w ścisłym sercu metropolii przekształciła się w atrakcyjny, zielony promenadę przyciągający do przechadzek i relaksu wśród natury.

Znajdująca się w Warszawie ulica Bracka jest teraz pełna cienia… a to za sprawą 33 nowo posadzonych drzew, obfitego nasadzenia krzewów i bylin, które diametralnie zmieniły oblicze tego miejsca. Oferuje również ławki i stojaki na rowery. Szczególnie zależy nam na tym, aby obszar wokół placu Pięciu Rogów ewoluował w ten sam kierunku. Cały czas trwają roboty na ulicy Chmielnej, a niebawem rozpocznie się rewitalizacja bloku budynków położonego między ulicami Złotą i Zgodą. Planujemy także odnowić ulicę Kruczą – informuje Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy. – Ta transformacja ulicy Brackiej to element naszego kluczowego projektu – Nowego Centrum Warszawy – zielonego, komfortowego i przez to przyjaznego dla wszystkich mieszkańców stolicy, a także odpornego na klimatyczne wyzwania – dodaje prezydent.

Zastanawiasz się co to jest woonerf? Remont ulicy Brackiej, na odcinku między Alejami Jerozolimskimi a Chmielną, trwał około pół roku i zasadnicze roboty budowlane rozpoczęły się na początku tego roku. Na długości około 140 metrów powstał tak zwany woonerf (wymawiane jako wonerf), co w języku holenderskim oznacza „ulica do życia”. To właśnie w Holandii, w latach 70-tych ubiegłego wieku, zaczęto tworzyć pierwsze tego typu ulice – przyjazne dla ludzi deptaki, gdzie pierwszeństwo mają piesi i rowerzyści. Takie uliczki są pełne drzew, zieleni, miejsc do odpoczynku, a nawet placów zabaw. Mieszkańcy mogą tu zaparkować rower, spotkać się ze znajomymi, napić się kawy i zrelaksować obserwując naturę. Tak teraz wygląda ulica Bracka po jej metamorfozie.

A co dokładnie zmieniło się podczas prac remontowych? Podczas robót prowadzonych przez stołeczny Zarząd Terenów Publicznych, stara, zniszczona nawierzchnia Brackiej na całym jej odcinku została usunięta. Dotychczasowy beton zastąpiono kamiennymi płytami i kostką brukową. Powstały wygodniejsze chodniki, a ulica zyskała nowy system odwadniania.

Poprzednio na ulicy Brackiej rosło tylko 15 drzew. Po jej przebudowie przybyło znacznie więcej zieleni. Zostały posadzone dorodne, około 9-metrowe platany (31 szt.) oraz klony (2 szt.), a także imponujące krzewy soliterowe (7 szt.), niskie krzewy (około 1650 szt.) oraz byliny (około 900 szt.). Dodatkowo zainstalowano system nawadniania roślinności.

Nową atmosferę Brackiej podkreśla również oświetlenie uliczne w postaci pięciu eleganckich pastorałowych latarni. Wypocząć można na sześciu komfortowych ławkach i dwunastu miejskich krzesłach. Zadbano także o rowerzystów – zamontowano 12 stojaków na rowery.