Zmiany klimatyczne a działania Warszawy: zraszacze, poidełka i zieleń do walki z upałami

Zmiany klimatyczne a działania Warszawy: zraszacze, poidełka i zieleń do walki z upałami

W obliczu coraz wyraźniejszych skutków globalnego ocieplenia, mieszkańcy polskich miast muszą zmierzyć się z ekstremalnie wysokimi temperaturami. W najbliższym tygodniu, na terenie całego kraju, termometry mogą pokazać nawet ponad 30 stopni Celsjusza. Aby ulżyć mieszkańcom stolicy w tym trudnym czasie, władze miasta podjęły odpowiednie działania. W wyselekcjonowanych miejscach umieszczone zostały zraszacze, które uruchamiane są za pomocą przycisku.

Pracownicy warszawskiej sieci wodociągowej po raz kolejny postanowili zamontować zraszacze, które mają na celu zapewnić mieszkańcom chłodzenia podczas najbliższych upalnych dni oraz nawilżyć powietrze. Zraszacze uruchamiane są przez specjalny przycisk, co pozwala na racjonalne gospodarowanie wodą. Kilka takich urządzeń pojawiło się już w popularnych miejscach centrum miasta, takich jak plac Trzech Krzyży (w pobliżu pomnika Wincentego Witosa), ulica Nowy Świat (blisko ulicy Smolnej), skwer Hoovera oraz Płyta Desantu (Bulwar Flotylli Wiślanej).

Wszystkie dzielnice, które zgłoszą potrzebę montażu zraszaczy, będą miały okazję skorzystać z tego rozwiązania. Ostateczna decyzja co do lokalizacji tych urządzeń leży w gestii poszczególnych Urzędów Dzielnic. W tej chwili jeden z zraszaczy dostępny jest w Rembertowie (al. gen. Antoniego Chruściela „Montera”). Planowany jest również montaż w Bemowie (park Górczewska), Wesołej (w pobliżu placu zabaw na ulicy Warszawskiej) i Wilanowie (skwer przed Urzędem Dzielnicy).

Oprócz zraszaczy, warszawiacy mogą poszukiwać schronienia przed upałem korzystając z letnich basenów miejskich, takich jak Ośrodek Inflancka czy Park Wodny Moczydło, które udostępnione zostały już pod koniec maja. Możliwość korzystania z podobnych atrakcji dają także inne dzielnice. Od 2022 roku w parku Henrykowskim na Białołęce funkcjonuje wodny plac zabaw, a od prawie miesiąca dostępny jest również plac na Marysinie Wawerskim.

Władze miasta przypominają mieszkańcom o konieczności dbania o siebie i innych podczas upałów. W najbliższych dniach dzieci i seniorzy powinni unikać długotrwałego przebywania na zewnątrz. Ważne jest także dbanie o zwierzęta – nie powinny one być pozostawiane na otwartym, nasłonecznionym terenie lub w zamkniętych samochodach.

Podczas ekstremalnych upałów istotne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Właśnie dlatego warto zawsze mieć ze sobą butelkę z wodą. Mieszkańcy będą mogli uzupełnić swoje pojemniki przy jednym z poidełek montowanych przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. W 2022 roku planowane jest umieszczenie 25 takich poidełek. Obecnie dostępnych jest już 22: 13 w Śródmieściu (park Agrykola, ulice Kościelna i Dąbrowskiego, a dodatkowo 6 na Bulwarze Pattona i 4 na Bulwarze Karskiego), 4 na Mokotowie (przy ulicach Jazgarzewskiej i Promenady, oraz na skrzyżowaniach ulic Rejtana ze Starościńską i Ursynowskiej z Puławską) oraz 5 na Żoliborzu (park Kaskada, skwer Newerlego, przy ulicach Bieniewickiej i Promyka oraz na skrzyżowaniu ulic Braci Załuskich i Sady Żoliborskie). Poidełka dostępne są również dla czworonogów.

Ze względu na zmiany klimatyczne, fale upałów mogą stać się coraz częstszym zjawiskiem. Dlatego Warszawa inwestuje nie tylko w rozwiązania krótkoterminowe. Miasto stawia na zieleń, która pomaga obniżać temperatury i redukować ryzyko miejskiej wyspy ciepła. Betonowe powierzchnie są stopniowo zastępowane roślinnością – głównie drzewami dającymi cień, ale również krzewami i bylinami.

Zieleń pojawia się także w miejscach nieoczywistych – na warszawskich torach tramwajowych coraz częściej można dostrzec rozchodnik. Roślina ta nie tylko wpływa na obniżenie temperatury, ale także filtruje powietrze i magazynuje wodę. W stolicy obecnie znajduje się już 34 km takich zielonych torów. Rozchodnik jest sadzony również na przystankach autobusowych. W słoneczne dni taki dywan roślinny obniża temperaturę pod wiata przystankową średnio o 3-5 stopni Celsjusza. W Warszawie można znaleźć już prawie 150 takich zielonych wiat, a w tym roku dojdą do nich jeszcze 92.